21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Olimpiyat Tarihi ve Olimpiyat Bayrağının Anlamı

Olimpiyat Tarihi ve Olimpiyat Bayrağının Anlamı

İçindekiler

Olimpiyat Bayrağının Anlamı Nedir?

Olimpiyat Tarihi ve Olimpiyat Bayrağının Anlamı. Olimpiyat Oyunları, 4 yılda bir yapılan geniş kapsamlı spor organizasyonlarıdır. Antik şekli Eski Yunanlılarda yapılan oyunlar Fransız soylusu Pierre Frèdy, Baron de Coubertin tarafından 19. yüzyıl’ın sonlarına doğru daha modern hale getirilmiştir. Olimpiyatlar yaz sporlarını içeren ve daha iyi bilineni olan Yaz Olimpiyatları, 1896’dan bu yana Dünya Savaşları hariç her 4 yılda bir yapılmıştır. Kış Oyunları ise 1924’te yapılmaya başlanmış ve 1994’ten beri Yaz Oyunlarının yapıldığı yıldan iki sene sonra yapılmaktadır.

Olimpiyat bayrağı beyaz zemin üzerine iç içe geçmiş 5 ayrı renkteki 5 halkadan ibarettir. Dünyanın 5 kıtasını temsilen insanları dostluk ve sevgi bağları ile birbirine Bağlamak adına simgelenen bayrağın 3 halkası üstte, 2 halkası alttadır. Üstteki 3 halka soldan  sağa Doğru mavi, siyah ve kırmızıdır. Alttaki halkalar  soldan sağa sarı ve yeşildir. Bu renkler önceleri kıtalara göre belirlenmiş fakat ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi bu Renklerin üye ülkelerin bayraklarının renkleri olduğunu açıklamıştır. Bayrak  1920 Anvers Olimpiyatlarından beri dalgalanmaktadır.

Olimpiyat Bayrağı

Olimpiyat Bayrağındaki 5 Halka Neyi İfade Eder? 

Olimpiyat bayrağında 5 halka bulunmaktadır. Bu halkalar yeryüzündeki 5 kıtayı ifade etmektedir. Mavi daire Avrupa’yı, sarısı Asya’yı, siyahı Afrika’yı, kırmızı Amerika’yı, yeşil de Avustralya’yı ifade etmektedir.

Olimpiyat Meşalesi

Olimpiyat Meşalesi Yunanistanın Olimpos Dağında güneş ışığının merceklere vurması ile tutuşturulur. Meşale oyunların yapılacağı ülkeye kadar, elden ele geçerek o ülkelerin atletleri tarafından taşınmakta ve olimpiyatın yapılacağı stadyumdaki dev meşale bu meşale ile tutuşturulmaktadır. Açılış törenlerinde yakılan meşale, kapanış törenlerine kadar sönmez. Olimpiyat meşalesi 1936 Berlin Olimpiyatından bu yana kadar gelen bir gelenektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ