24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Migren Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Migren, başın değişik bölgelerinde kronik ağrılara yol açan bir hastalıktır. Migren ağrıları çok şiddetli olabilir ve günlerce sürebilir.

Migren Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Migren, başın değişik bölgelerinde kronik ağrılara yol açan bir hastalıktır. Migren ağrıları çok şiddetli olabilir ve günlerce sürebilir. Bazen ağrılar o kadar şiddetlidir ki, hastanın tek düşünebildiği şey yatabileceği sessiz ve karanlık bir oda bulmaktır.

Migren, auralı ve aurasız olmak üzere ikiye ayrılır. Auralı migrende, klasik migren ağrıları başlamadan önce görsel veya duyusal bazı işaretler verir. Migren atağından önce gelen bu işaretler ışık çakmaları, kör noktalar veya kol ve bacakta karıncalanmalar gibi belirtilerdir. Migren atağına genellikle mide bulantısı, kusma, seslere ve ışığa aşırı hassasiyet eşlik eder.

Migren için kesin bir tedavi olmasa da, atakların sıklığını ve şiddetini azaltmak mümkündür. Eğer önceden migren için bir tedavi aldıysanız ve işe yaramadıysa tekrar doktorunuza gidip farklı bir tedavi yöntemi denemelisiniz. Çünkü migren tedavisi kişiden kişiye oldukça değişiklik göstermekte ve yaşam tarzı değişiklikleri atakların sıklığında büyük fark yaratmaktadır.

Migrenin Belirtileri

Migren genellikle çocukluk, ergenlik veya erken erişkinlik döneminde ortaya çıkar. Tipik bir migren atağı şu belirtilerin tamamını veya bir kısmını gösterir:

  • Genellikle başın yarısında hissedilen orta veya çok şiddetli ağrı
  • Zonklama veya damar atması şeklinde baş ağrısı
  • Fiziksel aktiviteyle kötüleşen ağrı
  • Mide bulantısı veya kusma
  • Işık veya sese karşı hassasiyet

Migren, tedavi edilmediği takdirde 4 saatten 72 saate kadar sürebilir. Fakat baş ağrılarının sıklığı kişiden kişiye değişmektedir. Bazı insanlar migren atağından önce aura olarak adlandırılan belirtileri görürler ama daha yaygın olan şekil aurasız migrendir.

Bir önceki yazımız olan Baş Ağrısı ve Nedenleri, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde hastalık çeşitleri, sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ