03.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir, Limon Suyu Neye İyi Gelir?

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir, Limon Suyu Neye İyi Gelir?

İçindekiler

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir, Limon Suyu Neye İyi Gelir? Limonlar sağlıklıdır ve çoğumuz limonları ve turunçgilleri sadece C vitamini ile ilişkilendiririz. Fakat sundukları tek şey bu değil. Limon B6 vitamini, A vitamini, E vitamini, folat, niasin, tiamin, riboflavin ve pantotenik asitten kalsiyum, bakır, demir, magnezyum ve fosfor gibi mineraller içerir. Hatta elma veya üzümden daha fazla potasyum içerirler. Ayrıca şeker oranı düşüktür.

Limonun sağlığa faydaları sadece vitamin ve mineraller bakımından değildir. Aşağıda okuyacağınız gibi limon suyunun antibakteriyel ve antiviral özellikleri vardır ve sindirim sistemine yardımcı olabilir. Sabahları limon suyu içmek kilo vermeye, daha temiz bir cilde ve hatta daha net bir zihne yardımcı olur.

limon suyu

1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Limonlar, C vitamini bakımından yüksektir. C vitamini, soğuk algınlığı ile savaşan beyaz kan hücresi üretimini artırır. Beyaz kan hücreleri, bakteri ve virüslere saldıran koruyucu hücrelerdir. C vitamini ayrıca mevcut bağışıklık hücrelerini daha sağlıklı tutabilir. Virüslere ve bakterilere yapışan, onları yok edilmek üzere işaretlemek için yeterince antikor üretebilir.

2. Limon beyniniz için iyidir

Potasyum açısından zenginler, bu da beyin ve sinir fonksiyonlarını uyardığını gösteriyor. Sadece bir limon, temel hücre ve kas fonksiyonları ve vücudunuzun sıvı dengesini korumak için de önemli olan bu temel mineralden 80 miligram içerir.

3. Kalp sağlığına destekleyicidir

Limondaki potasyum kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Ancak hepsi bu kadar değil, sabahları ılık limonlu su içmekten alacağınız C vitamini, kardiyovasküler hastalık ve felç riskinizi azaltabilir.

4. Limon suyu vücudun pH’ını dengeler

Alkali gıdalar vücudun asitliğini azaltır. Limon suyu vücut dışında asidik olmasına rağmen, tamamen metabolize edildikten sonra etkisi alkalileştiricidir. Sabahları limonlu su içmenin vücudunuzun pH’ını yükseltebileceği, sağlıklı hücre işlevini ve yapısını destekleyebileceği ve bakteri ve virüsler için daha az misafirperver bir ortam yaratabileceği anlamına gelir.

5. Kilo vermeye yardımcı olur

Limonlar pektin lifi bakımından yüksektir, bu da açlıkla savaşmaya yardımcı olur. Limon suyundaki polifenollerin vücut yağ birikimini baskılama gücüne sahiptir ve kilo alımını önemli ölçüde azaltır.

6. Sindirim sistemine yardımcı olur

Limon suyu istenmeyen maddelerin atılmasına yardımcı olur. Karaciğeri, sindirim için gerekli olan bir asit olan safra üretmeye teşvik eder. Ilık limonlu su içmek, sindirim sisteminizin sabahları aşırı yüklenmeden hareket etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, etkili sindirim, mide ekşimesi ve kabızlığı azaltır, bu nedenle limonlardaki asidin mide ekşimesine neden olması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

7. Limonlu su idrar söktürücüdür

Gün boyunca ılık limonlu su içmek idrara çıkma oranınızı artıracak ve bu da arınmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle toksinler vücudunuzdan daha hızlı salınır ve bu da idrar yollarınızı sağlıklı tutar. Sitrik asit içeriği, idrarı daha az asidik hale getirerek ve vücudunuza küçük böbrek taşlarını parçalamak veya temizlemek için ihtiyaç duyduğu sitratı vererek böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

8. Cildi temizler

Ilık limon suyundaki C vitamini, kandaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak kırışıklıkların ve lekelerin azalmasına yardımcı olur. İçmeye ek olarak, limon suyu doğrudan yara izlerine uygulanabilir. Limonda bulunan besinler cildinizi beslediği için kısa sürede güzel ve parlak bir cilde sahip olursunuz.

9. Diş ağrısı ve iltihabı hafifletir

Ilık limon suyu diş ağrısını ve diş eti iltihabını hafifletmeye yardımcı olabilir. Fakat sabahları ılık limonlu su içtikten sonra dişlerinizi fırçalarken dikkatli olun. Limon suyundaki sitrik asit diş minesini aşındırabilir. O yüzden limon suyunu içtikten en az yarım saat sonra dişlerinizi fırçalayınız.

10. Limon solunum problemlerine yardımcı olur

Ilık limonlu su içmek göğüs enfeksiyonlarını ortadan kaldırmaya ve öksürükleri durdurmaya yardımcı olur. Astım ve alerjisi olan kişilere de yardımcı olduğu düşünülmektedir. Limon suyundaki C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve limonen bileşiğinin de vücudun astım tetikleyicilerine direnmesine yardımcı olur. Limon suyundaki antioksidanlar, vücudun alerjenlere ve tahriş edici maddelere karşı mücadelesinde yardımcı olur. Limonun antiseptik özellikleri, mukus oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

11. Karaciğer için iyidir

Limondaki bileşikler ayrıca karaciğerinizin toksinleri vücudunuzdan daha iyi filtrelemesine yardımcı olabilir çünkü limondaki narenciye flavonoidleri karaciğeri toksinlerin neden olduğu hasara karşı koruyabilir ve karaciğerdeki yağları azaltabilir. Limon suyu tek başına detoks edici olmayabilir ancak vücudunuzun kendisini doğal olarak temizlemesine yardımcı olmak için çok işe yarar.

12. Strese karşı yardımcıdır

C vitamini, zihninizi ve vücudunuzu strese soktuğunuzda tükenen ilk şeylerden biridir. Limonlar, stresin fiziksel ve psikolojik etkilerini azalttığı C vitamini ile doludur. Vücutlarında yüksek düzeyde C vitamini bulunan insanlar strese karşı daha dirençlidir. Çok stresli durumlarda daha az hissederler ve daha sonra bu durumlardan daha hızlı geri dönerler.

Peki, sabahları ılık limonlu su için iyi bir limon nasıl seçilir?

– Ağır limonlar yüksek mineral içeriğine sahiptir, fakat aynı zamanda daha fazla şekere sahiptirler. En fazla sağlık yararını elde etmek için ince kabuklu olanları seçiniz.

– Limonlar, yeşil lekeler olmadan parlak sarı olmalıdır. Yeşil lekeler veya yeşil bir renk tonu olanlar daha az olgun ve çok daha asidik olacaktır.

– Eski limonlar yumuşacık veya çok sert olur. Her iki durumda da taze ve olgun olanlardan daha az meyve suyuna sahiptirler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ