23.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Lehim Nedir Lehim Ne Gibi Saf Maddelerden Oluşur

Lehim Nedir Lehim Ne Gibi Saf Maddelerden Oluşur

Lehim Nedir, Lehim Hangi Saf Maddelerden Oluşur?

Lehim Nedir Lehim Ne Gibi Saf Maddelerden Oluşur? Lehim genellikle kalay (Sn) %60 ve kurşun (Pb) %40 gibi elementlerden oluşmuş olan alaşımlar olup, yüksek ısı etkisiyle düşük erime noktasına sahip  çelik ve benzeri metalleri birleştirmek yada tutturmak için kullanılır. Lehim elektriği iletme özelliğine sahip olduğundan elektronik tarzı ürünlerin üzerinde uygulanmasın da problem oluşturmaz. Lehim kalitesi içinde bulunan Kalay (Sn) ile doğru orantılıdır. Zira kalay (Sn) oranı ne kadar fazla olursa, işlem sırasında erime noktası düşecek ve işlemin hassaslığı giderek artacaktır.

Lehim sadece Kalay (Sn) ve Kurşun (Pb) gibi elementlerden oluşmaz. Bazı metaller için üretilmiş özel Lehimler de vardır ve bunlar Gümüş (Ag), Çinko (Zn), ve Antimon (Sb) içerir. Mesela bazı metallerin erime noktaları çok yüksek metallerde (450 derece ve üzeri) Sert Lehim işlemi uygulanır. Genelde 450 derece ve altı ise yumuşak lehim olarak adlandırılır.Sert Lehim genelde endüstride ve sanayide kullanılır. Sert lehim farklı özellikteki ürünlerin birleştirilmesinde de kullanılabilir. Aynı zaman da sert lehim yapmak çabuk ve pratiktir.

Lehim Nedir Lehim Ne Gibi Saf Maddelerden Oluşur

> ilk evvel lehim uygulanacak yüzeyler kaba kirlerden arındırılır.

> Ardından lehim uygulanacak metaller aralarında 1 mm boşluk kalacak şekilde tutulurlar.

> Uygulamasına göre havya yada alev metallere tutularak erime işlemi uygulanır.

> Lehim artıkları yüzeyden temizlenerek işleme son verilir.

Son olarak Lehim günümüzde son derece yaygın olarak kullanılan ve kurallara uyulduğu takdirde pratik ve hızlı gerçekleşen sonuçlar verir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ