20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir

Kemik erimesi “gözenekli kemik” olarak da ifade edilebilir. Kemiklerimizin en güçlü olduğu dönem 30 yaş civarındayken yoğunluklarını kaybetmeye başlarlar. 50 ve daha büyük yaştaki kadınların yarısı, ömrü boyunca kemik erozyonuyla ilişkili bir kırık yaşayacaktır.

Kemik Erimesinin Belirtileri?

Kemiklerinizin eridiğini, bir kırık / çıkık olduğunda veya vücudunuzun pozisyonunda önemli bir değişiklik olduğunda ortaya çıkabilir. Omurlardaki değişikliklerden kaynaklanan sırt ağrısı, kemik erozyonunun ilk işareti olabilir.

Kemik erimesi ve kırıklar?

Kemik kaybı her yıl 1,5 milyona aittir. Omur kemiklerine bağlı kırık en sık görülen tiptir. Omurganın çok küçük kırıkları omur çökmesi ile sonuçlanabilir, bu nedenle omurganın şekli değişebilir. Kalça kırıkları, uzun süren hareket problemlerine neden olabilir ve ölüm riskini artırabilir. Kemik kırışıklıkları bilek kemiklerinde, Kaval kemiklerde ve diğer kemiklerde sık görülür.

Herkeste kemik erimesi görülebilir mi?

Kemik kaybı yaşlanmanın doğal bir parçasıdır, ancak çözünme seviyesinde yoğunluk kaybı bir ot değildir. Yaşla birlikte, kemik erime sıklığı da artar. Kadın kemikleri genellikle daha mısırlıdır. Kadınlarda menopoz döneminden sonra kemik yoğunluğu hızla düşer. Kemik iliğine sahip Amerikalıların% 80’i dişidir.

Kontrol edemeyeceğiniz risk faktörleri?

İnce yapılandırılmış küçük iskelet kadınlarında kemik iliği daha sık görülür. Genetik ve etnik özellikler de rol oynamaktadır. Beyaz tarım ve Asyalılarda daha sık görülür. Tip 1 diyabet, romatizma artrit, iltihabı bağırsak hastalığı ve hormonel bozukluklar kemik kaybıyla ilişkilidir.

Kontrol edebileceğiniz risk faktörleri?

Sigara içilmesi, yerleşik bir yaşam tarzı, kalsiyum ve diyet eksikliği diyet ile kemik kaybı riskini artırır. Aşırı alkol tüketimi kemik kaybıyla ilişkilidir ve kırık riskini arttırır. Yemek yeme bozuklukları (kendi kendine açlık veya tatminsiz iştah) kemik sağlığına neden olabilir.

Kemik iliği erkeklerde görülebilir mi?

Kemik iliği kadınlarda daha sık görülürken, erkeklerin de bir riski vardır. 50 yaş üstü erkeklerin% 25’inde kemik erimelerine bağlı bir kırık görülür. “Dişi hastalık” olarak görülen kemik erozyonu problemi erkeklerde yeterince teşhis konulamamış olabilir ve incelenmemiş olabilir.

Uyarı : Sitede bulunan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, tedavi niteliğinde değildir. Sağlığınızı ilgilendiren her konuda mutlaka doktorunuza danışınız.

Bir önceki yazımız olan Dizartri Nedir? başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ