23.09.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kadir Has Kimdir?

Kadir Has Kimdir?

İçindekiler

Kadir Has Hakkında

Kadir Has Kimdir? Nuri-Zekiye Hasoğlu’nun evladı olarak Kayseri’de 1921 yılında doğan Kadir Has, 1942 yılında ise Boğaziçi Lisesi’nden mezun olmuştur.

Kayseri’nin ünlü ailelerinden olan Mehmet-Şemine Germirli’nin kızı Rezan Hasoğlu ile 1942 yılında evlenmiştir.

Kadir Has’ın babası Nuri Hasoğlu, Adana’da kurmuş olduğu birçok fabrika ve ticari kuruluş ile ülkenin sayılı zenginleri arasında bulunmuştur.

Günümüzde hala faaliyetini sürdüren Akbank isimli bankanın kurucusu da Nuri Hasoğlu’dur.Mercedes Otobüs ve Kamyon Fabrikası, Coca-Cola Fabrikası ve Peugeot Marka Minibüs Fabrikası Kadir Has’ın Türkiye’de kurduğu önemli fabrikalardan sadece birkaçıdır.

Türkiye’de Fransızların meşhur Michelin Lastikleri’nin distrübütörlüğünü üstlenen Kadir Has, Sabancı Ailesinin ardından Akbank’ın en büyük kurucu hissesine sahip olan kişidir.

Kayseri’de Üniversiteye İsmi Verildi

Kadir Has Kimdir?

Kadir Has, yaptığı açıklamalarda ülkesinden kazandıklarını ülkesine vermenin kendisi için büyük bir onur olduğunu dile getirmiştir.

Türkiye’ye büyük yatırımlar kazandıran Kadir Has’ın ismi Kayseri’de kurulan Üniversiteye verilmiştir. Has, 23 Mart 2007 tarihinde ise İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Cenaze namazına binlerce insan katılmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ