20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İyi Huylu Tümör Nasıl Tedavi Edilir?

Tümör herhangi bir hücre ya da hücre grubunun kontrolden çıkarak anormal şekilde büyümesi hastalığıdır.

İyi Huylu Tümör Nasıl Tedavi Edilir?

Tümör herhangi bir hücre ya da hücre grubunun kontrolden çıkarak anormal şekilde büyümesi hastalığıdır. En tehlikeli ve ölümcül sonuçlar doğuran tümörler beyin tümörleridir. Bu tümörler iki şekilde oluşur. İlki beyin içindeki hücrelerin kontrolsüz büyümesi, diğeri ise vücuttaki başka bir tümör oluşumunun beyne sıçramasıdır. Tıpta iyi huylu tümör bening, kötü huylu tümör de malign olarak adlandırılır. Bazı iyi huylu tümörlerin operasyonla alınmasına gerek olmasa da beyine baskı yapabileceği için sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Kötü huylu tümörler genellikle çocuklarda ve 60 yaş üstü kişilerde görülür. İyi huylu tümör ise, bunların dışındaki yaşlarda ve genellikle kadınlarda görülür. İyi huylu tümörler beyin hücresi kaynaklı değildir ve oldukça yavaş büyürler. Cerrahi müdahalelerle başarılı bir şekilde alınıp tedavisi tamamlanır. Çok nadir de olsa tekrarlama olasılığı vardır. Ancak kanserli hücre içermezler.

Beyin tümörü belirtileri nelerdir?

– baş ağrısı
– basınca bağlı olarak baş dönmesi, kusma
– epilepsi nöbetleri
– aşırı unutkanlık
–  hareket ve mimiklerde yavaşlama
– kafatasında anormal çıkıntılar
– yazı yazma, okuma, hesap yapma gibi bazı yeteneklerin kaybolması
– kortizol yetmezliği
– el ve ayaklarda anormal büyümeler
– vücutta geçmeyen bitkinlik hali

Beyin Tümörü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kafa içinde basınca neden olmayan tümörlerin türünü belirlemek adına biopsi alınır. Açılacak küçük bir delikten iğne yardımıyla alınabilir. Ancak tümör konuşma ve görme yeteneklerini etkileyen bir bölgede ise mikrocerrahi yöneti uygulanır. Bu yöntem de amaç tümörün tamamının alınmasıdır. Ayrıca iyi huylu beyin tümörlerinin tedavisi kişinin yaşına, cerrahi müdahelenin kişiyi nasıl etkileyeceğine, tümörün büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Kötü huylu tümörler ise genellikle cerrahi operasyonla alınır. Cerrahi operasyonun yanında, tümörün durumuna bağlı olarak kemoterapi ya da radyoterapi de uygulanabilir. Operasyonun tam donanımlı bir hastanede yapılıyor olması oldukça önemlidir.

Uyarı : Sitede bulunan yazılar bilgilendirme amaçlıdır, tedavi niteliğinde değildir. Sağlığınızı ilgilendiren her konuda mutlaka doktorunuza danışınız.

Bir önceki yazımız olan İshale Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ