23.09.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İyi Huylu Prostat Büyümesine Teknolojik Dokunuş: HoLEP Tedavisi

İyi Huylu Prostat Büyümesine Teknolojik Dokunuş: HoLEP Tedavisi

İçindekiler

Prostat, her erkekte bulunan bir organ olup, yaşın ilerlemesiyle beraber çeşitli sorunları beraberinde getirir. Özellikle de 50 yaş ve üzeri erkeklerde sıklıkla görülen prostat büyümesi, zaman zaman kişilere sorun çıkarır. Prostat büyümesi, iyi huylu bir büyüme olup, prostat kanserinden farklı bir durumdur. Prostat büyümesi, kişilerin sosyal yaşantısını kalitesiz bir hale getirebilir. Günlük yaşam içerisinde, sık sık idrara çıkma, geceleri defalarca uykudan uyanıp idrara çıkma sonucu uykusuz kalma ve idrar kaçırma sorunları hayatı durma noktasına getirecektir. Bununla beraber prostat büyümesi rahatsızlığı yaşayan kişilerin cinsel yaşamlarında da sıklıkla sorunlar meydana gelir. Prostattan kaynaklı tüm bu sorunlar kişinin yaşamsal aktivitelerin kalitesiz hale getirirken, psikolojik olarak da ciddi çöküntüye neden olur. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Fatih Altunrende, iyi huylu prostat büyümesinde yeni nesil tedavi yöntemi olan HOLEP tedavisi hakkında bilgi verdi.

Prostat hastalığı tanısı nasıl konur?

Erkekler için risk barındıran organlardan prostat, ileriki yaşlarda çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle ailesinde prostat tanısı bulunan erkeklerin 40’lı yaşlarından sonra, diğer erkeklerin ise 50’li yaşlarından sonra mutlaka prostat kontrolü yaptırması gerekir. Bu kontroller sonucunda prostat kanseri erkenden teşhis edilebileceği gibi prostat büyümesi de erkenden teşhis edilir. Sık sık idrara çıkma, idrarın yapılmasının ardından tam idrar kesesinin tam boşalmaması hissi, geceleri sık sık idrara kalkma gibi durumlar karşısında kişiler mutlaka doktora giderek, ultrason ve kan testi ile muayene edilmelidir. Bu şekilde prostat kontrol edilerek tanı konulabilir.

Prostat tedavisi nasıl planlanıyor?

Prostat hastalığı karşısında kişiler ciddi sorunlarla karşı karşıya kalır. Bu nedenle erken teşhis önemli olup, erken yaşlarda tedavi edilmesi şarttır. Prostatta yaşanan rahatsızlığın tedavisi, hastalığın boyutuna göre değişir. Tedavi için öncelikle davranışsal ve ilaç tedavisi uygulanır. Bazı hastalar için ise cerrahi işlem daha net sonuçlar verebilir. Cerrahi işlem, açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde uygulanabileceği gibi kapalı cerrahi işlemde kişi daha az stres olur. Ancak kapalı ameliyatta daha küçük parçalı dokular çıkarılırken, büyük parça çıkartılması gerektiğinde kapalı işlem uygulanmaz. Ancak teknolojik gelişmeler sayesinde lazerle uygulana  HOLEP tedavisi sonucunda, açık operasyonda elde edilen başarılı kapalı operasyon ile de elde edilebilir oldu.

HOLEP tedavisi nedir?

HOLEP tedavisi, prostat tedavisinde yeni bir devir başlatmıştır. Kapalı tedavi yöntemi olmasına rağmen, neredeyse tüm prostat dokusu kolaylıkla çıkarılmaktadır. İşlemin ardından hastalar kısa bir süre sondalı kalır ve daha sonra gündelik yaşamlarına devam edebilirler. Vücutta herhangi bir kesi olmaması nedeniyle hastalar kısa süre içerisinde normal hayatlarına dönebilirler. Sınırlı merkezlerde uygulanan HOLEP prostat tedavisi, alanında uzman doktorlar tarafından yapılmakta olup, başarı oranı oldukça yüksektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ