20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İyi Dostlar Biriktirmek Gerçek Dostun 6 Özelliği

İyi Dostlar Biriktirmek Gerçek Dostun 6 Özelliği. Aradan seneler geçmesiyle birlikte gerçekten sizi unutmayan dostlarınız var ise şanslısınız.

İyi Dostlar Biriktirmek Gerçek Dostun 6 Özelliği

İyi Dostlar Biriktirmek Gerçek Dostun 6 Özelliği. Aradan seneler geçmesiyle birlikte gerçekten sizi unutmayan dostlarınız var ise şanslısınız. Gerçek arkadaşlıkların ve dostlukların zor zamanda belli olduğu gibi ne kadar insanlara bağlı kalmadan yalnız yaşayıp hayatı öğrenmek zor olacağından bu hayatta yanımızda olacak insanlara ihtiyacımız var. Peki kendinizeiyi dostlar biriktirebildiniz mi? gerçek dostlarınızın olduğuna inanıyor musunuz? hepsine göz ardı etmeden bi bakalım. 

Ata sözünden anlayacağımız gibi iyiliklerle dost olmak kötülerden uzak kalmanız anlamıyla yazılmış. İyilerin bizi daha iyi insan olmaya teşvik edeceğini anlatmakta. Sizi en zor gününüzde dostunuz dinler, dostunuz yardımınıza koşar. Şimdi gerçek bir dostun bazı özelliklerinden bahsederek ata sözüne değinerek kötülerden emin olmanızı sağlayacak 6 özellikten bahsedeceğiz.

1- Gerçek Bir Dost Sizi Yargılamadan Dinler

İnsan zor zamanlarında duyguları ve fikirleriyle en yakın arkadaşlarıyla sırlarını paylaşmak ister. Çoğu zaman bu böyle hayatın kuralı haline gelmişken önemli şeyler paylaşırız. Egomuzdan kurtulup eğer gerçek bir dost gibi yaklaşıyorsak onu eleştirmeyiz. İyi bir dost, ne kadar tavsiye vererek konuşmak istese de onun kararlarını etkilemek istemez.

2 – Görüşlerinize Dikkat Ederler

Arkadaşlarınız fikirlerinize karşı çıkıp sizi o konuda desteklemeye bilirler. Aksine iyi bir dost bu konuda sizi yalnız bırakmaz. Ancak sizin her fikrinize saygı duymasını beklemeniz doğru olacağı anlamına gelmez sizi her konuda desteklemeye bilirler. Eğer sizin yanlış bir şey yaptığınızı düşünüyor ise dürüst olup bunu yüzünüze söylerler. Yani iyi bir dost bunu dürüstçe yüzünüze söylemelidir. Olaya tek taraflı bakmayıp iyi bir tartışma da önemli olan alttan almak ve dostunuz dan gelen eleştirilere açık olmak pozitif olmak önemli bir husustur.

3 – Arkadaşları İçin Endişe Duyarlar

Acaba arkadaşlarım beni olduğum gibi sevdiği için mi arıyorlar diye düşünürseniz kazanırsınız aksi halde “Arkadaşlarım beni ihtiyaç duydukları için mi arıyorlar” düşüncesine kapıldığınızda ilişkileriniz zayıflamaya başlar ve kötüye gider. Bu kötü olan yanı düşünmektense hayatın bir kuralı olan ve imtihandan geçtiğimiz zamanlarda dostunuz sizin için endişe duyar. Bu şekil dostluklar ömür boyu yıllarca devam eder. 

İyi Dostlar Biriktirmek Gerçek Dostun 6 Özelliği

4 – İyi Dost Her Zaman Yanında Olandır

Karakterleriniz, farklılıklar ve tartışmaların hiç bir zaman gerçek dostunuzla aranıza gireceğinden şüphe duymayın. Gerçek dostlar bu tarz şeyleri düşünmezler. Hatta bunu size sözlü olarak söyleyerek “Kötü durumların bizi birbirimize düşürmesine izin vermeyelim” gibi söylemler duyabilir garanti altında alabilirsiniz. Sevdiklerinizle, dostlarınızla uzak bir yere gittiğinizde bile ilişkinizi bitirmeyin. Kötü bir şey olduğunda size ulaşacaklardır zaten. Tavsiye vermek gerekirse onunla birlikte omuz omuza verin ve hayatın zorluklarının üstesinden gelin yalnız kaldığında yanında olun yalnız kalmak istediğinde ona dostça yaklaşın. Bazen fiziksel olarak yanında olamazsınız ancak iyi bir dost bunun bir yolunu bulur ve yanınızda olur.

5 – Birbirlerine Güvenleri Tamdır

İyi arkadaşlıklar, iyi dostların normal arkadaşlıklardan farkı tüm olumsuzluklara rağmen ilişkilerini etkileyebilecek durumlara aman vermemesidir. Eğer bir şüpheniz olduğunda sizinle konuşuyorsa doğru olduğundan emin olun çünkü dedikodu, iftira gibi her türlü ilişkiyi etkileyebilir. Başka birinin negatif yorumuyla iş yapmayın aranıza mesafe koymayın kesinlikle.

6 – Dürüst ve Vefalıdır

İyi bir arkadaş her durumda size dürüst ve vefalıdır. Başkaları onun hakkında kötü bir söz söyleyecek olduğunda buna izin vermez ve asla kötü söz söylemezler. Haklı ve haksız aramazlar fikirlerini doğruca ve dürüst bir şekilde söylerler. 

Bir önceki yazımız olan Batıl İnanç Nedir, Batıl İnançlar Nelerdir? başlıklı makalemizde ne nedir, yaşam ve yaşam haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ