21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Havuz Kirlilikleri Çeşitli Hastalıklara Neden Oluyor

Yaz sıcaklarının dayanılmaz bir hal aldığı şu günlerde birçok kişi serinlemek için havuzları tercih ediyor. Fakat ne yazık ki havuzların temizliği genelde ihmal ediliyor.

Havuz Kirlilikleri Çeşitli Hastalıklara Neden Oluyor

Yaz sıcaklarının dayanılmaz bir hal aldığı şu günlerde birçok kişi serinlemek için havuzları tercih ediyor. Fakat ne yazık ki havuzların temizliği genelde ihmal ediliyor. Sadece klorlama ile geçiştirilmeye çalışılıyor. İyi temizlenmemiş havuzlardan dolayı da birçok insan hastalık kapıyor ve  enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalıyor.  Bu nedenle temizliğinden emin olmadığımız havuzlara girmemek gerekiyor.

Havuzlardan hastalık kapmamanın ilk kuralı havuzun yeterince temiz olması. Çünkü temiz olmayan havuz suyu göz , kulak, cilt, sindirim ve solunum sistemlerinde ciddi enfeksiyonlara sebep oluyor. Ayrıca idrar yollarında da enfeksiyon riskini arttırıyor.

Ne yazık ki mevcut otellerin büyük çoğunluğu temizliğe gereken önemi vermiyor. Fakat havuz temiz olsa da, bu hastalık kapmamak için yeterli değil. Çünkü havuza girerken bazı kurallara da uymak gerekir. Temiz olduğundan emin olunsa da kesinlikle havuz suyu yutulmamalıdır. Küçük çocuklar yanlışlıkla havuz suyunu yutabilir. Bu nedenle çok dikkatli olunmalıdır. Havuz suyunu yutmak kusma ve ishale yol açabilir.Ayrıca tuvaletini söyleyemeyen ve tutamayan çocukların havuza girmelerine izin verilmemelidir. Çünkü bir bireyin dışkısında başkaları için zararlı olabilecek binlerce mikrop vardır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında havuzdakiler sudan çıkarılmalı ve havuzun suyu değiştirilmelidir. Dezenfeksiyon başlatılmalı ve gerekirse havuzun saatlerce günlerce kapalı kalması gerekmektedir.

Havuzdan ve denizden bulaşabilecek mikroplara karşı nasıl önlem alınmalıdır?

  • Yaz aylarında muhakkak pamuklu iç çamaşırı giyin.
  • Sudan çıktığınızda ıslak mayonuzu vakit kaybetmeden değiştirin.
  • Havuzdan önce ve sonra muhakkak duş alın.
  • Kişisel eşyalarınızı( terlik, havlu, mayo, sabun, iç çamaşırı ve kıyafet gibi) kimseyle paylaşmayın.
  • Ellerinizi sık sık antibakteriyel sabunla yıkayın.
  • Mantar su yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunmak için duş sonrasında vücudunuzu iyice kurulayın. (özellikle ayak parmaklarınızı ve parmak aralarınızı)

Bir önceki yazımız olan Cevizin Saçlar için Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve sağlıklı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ