21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hasan Padişah Kümbeti Nerede

Hasan Padişah Kümbeti Nerede

Hasan Padişah Kümbeti Hakkında Bilgi, Hasan Padişah Kümbeti Nerede

Hasan Padişah Kümbeti Nerede, Bitlis’in Ahlat ilçesinde, Tahtısüleyman mahallesinde, ye­rel beylerden olduğu sanılan Hasan Aka bin Mahmud için 1274/75’te yapılmış kümbettir.

Yörenin morumsu taşından yapılmış silindirik gövdesi, yüksekliği 2,5 m’yi geçen bir oturtmalık üstünde yer alır. Taban kenarları yaklaşık 9 m uzunluğundaki kare planlı oturtmalık, köşeleri kırıklı ters üçgenlerle paklanarak üstte onikigen biçimine sokul­muştur. Oturtmalığın altındaki cenazelik katına doğu cephesindeki alçak bir kapıdan girilir. İçinde üç mezar bulunan cenazeliğin üzeri bir manastır tonozuyla örtülmüştür; doğu, güney ve batı cephelerindeki birer dehliz penceresinden ışık alır.

Kümbetin gövdesi, zencerekli düşey bant­larla sekiz eşit alana bölünmüştür. Bunlar saçağın biraz altında, bütün gövdeyi dola­nan, gene zencerekle doldurulmuş yatay bir banda saplanır. Sekiz bölümün oturtmalığın pahlı köşeleri hizasındaki dört tanesinin içinde üçgen planlı, dar, ama uzun birer girinti yer alır. Dört ana yöne denk gelen öbür dört bölümden kuzeydekinin içinde kümbetin kapısı; doğu, güney ve batıdaki- nin içinde de birer pencere bulunur. Kapı­nın kenarlarında birer burmalı sütunçe var­dır. Kapı nişinin üzerindeki kemer kavsarasının içi mukarnas sıralarıyla doldurulmuş­tur; çevresini de geçmeli altıgenlerden ve ramilerden oluşan örgeli iki bordür sarar. Kapıya iki kollu, dokuz basamaklı bir mer­divenle ulaşılır.

Gövdeyi saran zencerekli yatay bandın üstündeki bir sıra beyaz renkli taş, yapıya değişik bir görünüm verir; bunun üstündeki iki mukarnas sırası saçağı oluşturur. İç mekânı örten kubbenin üstünde yükselen konik külah taş kaplamadır.

Günümüze çok harap bir durumda ulaşan kümbetin gövdesinin ancak dörtte biri ayak­ta kalmıştır. 1969’dan sonra yapılan onarım­da önce bu bölüm sökülmüş, sonra çevreye saçılmış parçalar da toplanarak bütün göv­de, kubbe ve külah yeniden örülmüştür. Mescit katına çıkan merdiven de, yerinde bulunan izlere göre bu onarımda eklenmiş­tir. Hasan Padişah Kümbeti gerek planı, gerek boyutları, gerekse bezemeleri bakı­mından çok benzediği Ulu Kümbet’le birlik­te Ahlat’taki mezar yapılarının en üstün örneklerindendir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ