14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Göz Seğirmeleri Neden Olur?

Göz Seğirmeleri Neden Olur?

Göz Seğirmeleri Neden Olur? Göz seğirmesi bilimsel adı ile miyokimi göz kaslarının istemsiz olarak kasılması ile meydana gelir. Gözleri fazla yormak, mevsimsel alerjiler göz seğirmesine sebep olan başlıca nedenler arasındadır. Bu kasılmaların süresi belli olmamaktadır. Bazen bir kaç saniye sürer bazen de aylarca, günlerce, haftalarca sürebilmektedir. Uzun süren seğirmeler için derhal doktora başvurulması gerekmektedir aksi takdirde ciddi göz hastalıklarına neden olabilmektedir. Vücuda kafeini çok almak, yorgun düşmek ve strese bağlı seğirmeler çabuk sonlanır bu yüzden endişe edilmemelidir. Uzun süren seğirmeler de ise gözde oluşan iltihaplanmalardan şüphe edilebilmektedir. Bu tarz seğirmeler zamanla göz kapağının kapanmasına vesile olabilmektedir.

Alkol, mineral eksikleri, göz kuruluğu, göz yorgunluğu, göz alerjisi, yakından televizyon izlemek, saatlerce kullanılan bilgisayar, telefon, tablet ve bir takım ilaçlarda göz seğirmesine neden olabilmektedir.

Göz Seğirmesi Nasıl Sonlanır?

Göz seğirmesi nasıl geçer sorusu oldukça konuşulan konulan arasındadır. Sodaya benzer bir tonik içilmesi önerilmektedir. Bu tonik alkollü değildir. Toniğin içerisinde kinin maddesi bulunmaktadır böylelikle göz seğirmesi olan hastalar şikayetlerinden kurtulmaktadırlar. Ayrıca soğuk veya sıcak kompres uygulanabilmektedir. En önemli tedavisi ise seğirmenin kaynaklandığını edenin bilinmesidir. Ona göre önlem alınır. Örneğin strese girmemek, kafeinli içecekler içmemek, uyku düzeni sağlamak, gözü yormamak gibi birçok çare bulunmaktadır.

Göz seğirmeleri genellikle kendiliğinden sonlanır fakat haftalarca hatta aylarca süren seğirmeler olursa acilen tıbbi müdahaleye başvurulması gerekmektedir. Gözde seğirme dışında şişlik kızarıklık oluşmuşsa, göz kapağınız tamamen kapanmışsa, göz kapağında sarkmalar meydana gelmiş ise hastaneye gidilip tedavi sürecine başlanmalıdır. Göz seğirmesi tedaviye rağmen geçmiyorsa nörolojik muayene edilmesi gerekmektedir.

Göz seğirmesine sebep olan bir hastalık yoksa botox tedavisi de kullanılmaktadır. Doktor onayıyla yapılmaktadır. Küçük, büyük herkese uygulanabilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ