28.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Girişimci Coşkun Çetin: “Dünya Devlerinin Çaresizliği”

Girişimci Coşkun Çetin: “Dünya Devlerinin Çaresizliği”

Girişimci Coşkun Çetin: “Dünya Devlerinin Çaresizliği” 4 Ekim 2021 Pazartesi günü Türkiye saati ile 18:30 civarında Facebook, WhatsApp, Instagram ve Facebook’a bağlı olarak çalışan Messenger gibi tüm servisler dünya genelinde çöktü. Yaklaşık 6 saat boyunca hiç bir Facebook servisine erişim sağlanamadı.

6 saat içerisinde Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg’in kaybı yaklaşık olarak 7 milyar $ oldu. Küresel Kayıp ise 960 milyon $ seviyelerinde gerçekleşti.

Facebook ve bağlantılı diğer servislerinde erişim sorunu yaşandığı sürede yaptığımız çalışmalarda sorunun Network tabanlı bir problem olduğunu gözlemledik. DNS A ve AAA kayıtları ile ilgili bir sorun olduğu belliydi. Gerçekleştirdiğimiz traceroute (açık kaynak kodlu bir ağ analizi yazılımıdır) sorguları farklı yönlendirmeler içeriyor ya da hiç cevap vermediği çalışmalarız sonucu ortaya çıktı.

Facebook çalışanlarının network üzerinde yaptıkları yanlış bir yapılandırma hatası ya da bazı uluslararası haber ajanslarının iddia ettiği gibi güvenlik ile ilgili bir sorun yaşanılmış olma ihtimali bulunuyordu.

WhatsApp’ın Twitter üzerinden erişim sorunu hakkında açıklama yapdıktan sonra, Twitter’ın açıklamayı dikkate alarak cevap vermesi dünya devi gibi görünen milyar $’lık şirketlerin düştüğü çaresizliği gözler önüne serdi.

Online çalışan hiç bir sistem %100 güvenli değildir. Ayrıca altyapı için kullanılan sunucular elektronik cihazlar olduğu için %100 hiç bir kesintiye uğramadan sürekli çalışması imkansızdır.

Bu yaşanılan son gelişmelerden sonra sorunların tamamı dünya teknoloji devlerinin bile siber saldırılar ya da sistemsel hatalar karşısında çaresiz kaldıklarını göstermektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ