20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Geleneksel Türk El Sanatları Nelerdir

Geleneksel Türk El Sanatları Nelerdir

Geleneksel Türk El Sanatları Nelerdir? Köklü bir geçmişi olan Türkler tarih boyunca birçok el sanatı ortaya koymuştur. Daha önceki zamanlarda göçebe olarak yaşayan Türkler gittikleri yerlerde kendi değerleriyle etkileşimde bulundukları milletlerin değerlerini harmanlayarak her geçen gün el sanatlarını çeşitlendirmiştir. Dokumacılıktan çiniciliğe, çorap örücülüğünden ebru sanatına kadar birçok geleneksek el sanatı vardır. Bunlardan bazıları günümüze kadar önemini yitirmemişken kimileri de unutulmuştur.

Geleneksel Türk el sanatları nelerdir?

Geleneksel Türk El Sanatları Nelerdir

Dokumacılık: Geleneksel Türk el sanatları deyince akla ilk gelenlerden birisi dokumacılıktır. Selçuklu zamanına dayanan dokumacılık gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Özellikle Sivas ve çevresindeki halılar sık dokunduğundan çok kıymetlidir. Bu bölgede dokunan halılarda en az 12 renk görülür ancak renklerin hepsi birbiriyle uyumludur.

Çinicilik: Geçmişi Selçuklulara dayanan çinicilik özellikle Türklerde mimarinin gelişmesiyle ortaya çıkmış bir sanattır. Birçok hayvan figürünü sanata döken çini sanatı eski zamanlarda sık sık kullanılırdı.

Çorap Örücülüğü: Geçmişte daha çok Sivas’ın Gürün ilçesinde yaygın olan çorap örücülüğü teknolojinin gelişmesiyle yavaş yavaş önemini kaybetmiş bir sanattır. Bu çorapların en önemli özelliği tiftikten yapılmasıdır.

Türk Oyaları: Şimdilerde daha çok dantel adıyla bilinen oyaların tarihi oldukça eskiye dayanır. Eskiden Türkler iğne oyası adı verilen zarif oyaları özenle yapardı. İnce bir işçilik gerektiren oyalar günümüzde yavaş yavaş yerini hazır örtülere bırakmıştır.

Geleneksel Türk El Sanatları Nelerdir

Keçecilik: Türklerde özellikle Isparta’da yapılan keçecilik sanatının ustaları günümüzde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Yolluktan yeleğe birçok eşyanın yapımında kullanılan keçelerin yapılmasında oldukça fazla emek vardır.

Ebru Sanatı: Geleneksel Türk el sanatları deyince akla gelen sanatlardan birisi de ebru sanatıdır. Yoğun kıvamlı suyun içine suda bozulmayan boyaların dökülüp şekil verme, daha sonra bu şekillerin kağıda geçirilmesi olan ebru sanatı günümüzde hala popülerliğini korur.

Yazma: Bir diğer geleneksel Türk el sanatı da yazmadır. Kumaş üzerine kalıplarla süsleme yapılması olan yazma sanatı milattan öncelere kadar dayanır.

Bakırcılık: Günümüzde bakırcılık eski önemini yitirse de eskiden Türkler arasında oldukça kullanılan bir sanattır. Şimdilerde önemini yitiren bu sanat geçmişte birçok mekan ve eşyanın süslenmesinde kullanılırdı.

Bir önceki yazımız olan Mıknatıslı Pano Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde faydalı bilgiler ve nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ