25.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Einstein’ın Kütle-Enerji Bağıntısı

Einstein’ın Kütle-Enerji Bağıntısı

Einstein’ın Kütle-Enerji Bağıntısı, Albert Einstein’ın geliştirdiği özel görelilik kura­mında, kütle (m) ile enerji (E) arasındaki ilişkiyi tanımlayan bağıntı. Bağıntı, E=mc2 formülüyle gösterilir; burada c, ışık hızıdır ve saniyede 300.000 km olarak alınır.

Einstein’ın Kütle-Enerji Bağıntısı

Özel görelilikten önceki fizik kuramların­da, kütle ve enerji, birbirinden ayrı bütün­lükler olarak kabul edilirdi. Ayrıca, hare­ketsiz haldeki bir cismin enerjisi için rastgele bir değer belirlenirdi. Buna karşılık özel görelilikte, hareketsiz bir cismin enerjisi mc2 olarak belirlenir. Buna göre, m kütleli her cisim, mc2‘lik “duruk enerji”ye sahiptir; potansiyel olarak olanaklı bu enerji, başka enerji biçimlerine dönüştürülebilir. Kütle- enerji bağıntısı ayrıca, bu tür bir dönüşüm sonucunda cismin enerji salması durumun­da kütlesinin azalacağını gösterir. Duruk enerjinin bu biçimde başka enerji biçimleri­ne dönüşmesi olayları, sıradan kimyasal tepkimelerde ortaya çıkar; daha büyük dönüşümler ise çekirdek (nükleer) tepkime­leri sırasında gerçekleşir. Bu durum özellik­le, hidrojen atomunun helyum atomuna dönüştüğü çekirdek kaynaşması (füzyon) tepkimeleri için geçerlidir; bu tepkimeler sırasında hidrojen atomunun duruk enerji­sinin yüzde 0,7’si başka»enerji biçimlerine dönüşür.

Bir önceki yazımız olan Heterosiklik Bileşikler Nedir başlıklı makalemizde faydalı bilgiler, Heterosiklik Bileşikler ve ne nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ