01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bilgi Teknolojisi Nedir?

Bilgi Teknolojisi Nedir?

Bilgi Teknolojisi Nedir? Günlük yaşamımızı kolaylaştıran hayatımızın birçok alanını daha pratik kolay olmasına bilgininde gelişmesiyle hızlanmış verileri takip etmekte kolaylaşmıştır. Bununla beraber zaman kazanmamızı sağlayan elektronik eşyaların bize sağladığı kolaylıklardır. Teknolojiyi biraz tanımlamakta fayda vardır. Sanayi, endüstri, pazarlama, araştırma, üretim, geliştirme, satış ve satış sonrası hizmetin sürekliliğini devam ettirmek beraberinde yeniliklere imkân sağlayan üretimin devam etmesi için bilim, bilgi, yetenekle bir birini tamamlamaktadır kavramla sınırlandırılması zor bir alandır hayatımızda ihtiyaçlarımızı karşılayan birçok araç gereçlerin sayesinde yaşamımızı çok kolaylaşmıştır. Bu yüzden bilginin yayılması, üretimin artması hayatımıza yansıması teknolojinin faydalarındandır. Bilgisayar alanının bir alt alanı olarak yer almaktadır. Asıl önemli olan kısmı verileri saklayıp bilgi işlemek, dağıtım teknolojisini aktarımını bilgisayar ağları ile iletişimi sağlamaktır yazılım, elektronik, yarı iletken ile ilişkilidir

Bilgi Teknolojisinin yazılım, donanım, iletişim bileşimi olarak tanımlayabiliriz. Bilgiyi oluşturmak saklamak, alışverişini yapmak üzere bütün şeklini, sahip olarak önemini de göz önüne alarak şöyle detaylı bir şekilde incelersek insanların amaçlarına biriktirilen bilginin yayılması, hayatı doğal dünya için son derece kolaylaştıran önemli bir yer tutmaktadır. Gelecekte bu yeniliklerin daha çok artacağı şimdiden belli olmaktadır. Kısaca faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

1: Eğitim alanında okullarda yapılan faaliyetlerin vasıtasıyla dilediği bilgilere ulaşmak bilgi aktarımının olması bilginin çağımıza uygun aktarılması bilimin ilerlemesinde önemli katkı sağlamaktadır.

2: Sanayiciliğin, üretimin artması, insan gücüne ihtiyacın azalması modern makinelere sahip olup kısa zamanda fazla üretimin, verimliliğin çoğalması ekonomik, toplumsal kalkınmanın artışında olumlu olması fabrikalarda bilgisayarlarla üretimin kontrollerinin yapılabilmesi, pazarlanmanın daha kolay olması.

3: Günlük hayata olumlu sonuçlarını göz önüne alırsak verimli katkılar sağlayan yenilikler, kolaylıklar getiren gelişmeler ortaya çıkmakta küçük ev aletleri, beyaz eşyaların üretebilmesi, haberleşmede telefon, bilgisayarlar, tablet gibi elektronik haberleşme cihazlarının artması sürekli yenilenmesi için yapımı.

4: Birçok alışkanlığımızın değişmesi kolaylaşması internet üzerinden kolaylıkla sağlanan alışveriş gibi sağlıklı bir şekilde sahip olmak gibi.

bilgi teknolojisi

5: Ulaşımda uçak, hızlı tren, araba, ülkeler arası seyahatlerin artık rahatlıkla yapılabilmesi, beslenme gıdalarının üretilmesinde kullanılan fabrikaların yapılması, ticaret, sanayileşme, pek çok alanında olumlu sonuçlara sahip olmamızı sağlar.

6: Sağlık alanında hızlı şekilde hastalıkların ve tedavilerin daha kolay olması içinde kullanılmaktadır.

7: Enerji üretimi örnek olarak rüzgâr, dalga enerji üretimi gibi alternatiflerin artması

8: Düzenli verimliliği işlemlerin otomatikleşmesini sağlar

9: Matbaalar düzenli işlemleri otomatikleştirmek sayesinde yazılı eserlerin daha çok olup fazla alanlara iletilmesi.

10: İşletmelerin ürünleri hakkında bilgilerinin kolayca tanıtıp pazarlama imkânı bulması için yapılan faydalarının daha kolay, çabuk yayılmasını sağlaması.

11: Elektronik imza, postalar, siber güvenlik alanlarında bunlardan bazılarıdır.

12: Mikro elektronik teknolojinin büyümesi bütün bir değişimde etkisi çoktur. Bütün bunların kullanılabilme imkânı sağlamaktadır

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ