01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın Yedi Harikası

İçindekiler

Dünyanın Yedi Harikası bir güzelliği vurgulamak adına kullanır. Eski dilde acaib-i seb’a-i alem, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır. Peki nelerdir Dünyanın Yedi Harikası?

1- Artemis Tapınağı (Efes, İzmir, Türkiye)

Artemis Tapınağı

Yapıldığı tarih bilinmemektedir, fakat M.Ö 550 yılında yapıldığı tahmin edilmaktadir. Eser 120 yılda sadece beyaz mermer kullanılarak yapılmıştır.

Yapımında birçok mimar, mühendis ve köle çalışmıştır. Tapınak 127 kolondan oluşur. Kolonlar 18 metredir. Tapınağın uzunluğu 115 mt, genişliği 55 mt’dir.

2- Halikarnas Mozelesi (Bodrum, Muğla, Türkiye)

Halikarnas Mozelesi

Mimarisi bakımından Yunan ve Mısır mimarisi kullanılarak iki medeniyet birleşip bu eseri meydana getirmiştir. Yüksekliği 242 metre, tabanı 32×38 metredir. 30 adet basamağı bulunmaktadır. Çatısında tahminlere göre Mausolos ve Artemisia heykelleri bulunmaktaydı.

3- Zeus Heykeli (Olimpos, Yunanistan)

Zeus Heykeli
Zeus Heykeli Statue of Zeus at Olympia

Zamanın baş tanrısı olarak düşünülen Zeus Heykeli M.Ö.450 yılında yapılmıştır. Heykel Phidios adlı heykeltıraş tarafından yapılmıştır. Heykel dikdörtgen şeklinde yapılmış ve yapımında altın, fildişi gibi değerli madenler kullanılmıştır.

Zeus Heykeli 7 mt genişliğe ve 12 mt yüksekliğe sahiptir. Heykel Yunanistan’dan İstanbul’a taşınmış, burada çıkan yangın sonucu sadece kalıntıları kalmıştır.

4- Rodos Heykeli (Rodos Adası, Yunanistan)

Rodos Heykeli

Rodos Heykeli’nin M.Ö. 300-400 yılları arasında yapıldığı tahmin edilir. Heykel silah ve tunç madenlerinin eritilmesi ile ortaya çıkmıştır. Yunan Güneş Tanrısı Helios’un heykelidir ve Khaves tarafından yapılmıştır.

5- İskenderiye (Pharos) Feneri

İskenderiye (Pharos) Feneri

İskenderiye feneri Mısır’da İskenderiye limanının tam karşısında olan Pharos adası üzerine M.Ö. 285-245 yılları arasında yapılmıştır. Yüksekliği 135 mt’dir ve 70 km’den gözükmektedir. Depremler nedeniyle tamamen yıkılmış ve hiçbir parçası kalmamıştır.

6- Babilin Asma Bahçeleri (Bağdat, Irak)

Babilin Asma Bahçeleri (Bağdat, Irak)

Babil kralı olan Nebukadnezar tarafından, M.Ö. 605 yılında yapılmıştır. Yapılmasının amacı eşini neşelendirmek istemesidir. Yapıt doğal afetler tarafından yıkılmıştır.

7- Keops Piramidi (Kahire, Mısır)

Keops Piramidi (Kahire, Mısır)

Keops piramidi Mısırın başkenti Kahire’de M.Ö. 2551-2560 yıllarında yapılmıştır. Üç adet yapılan piramitlerden en büyüğüdür. Mısır firavunu Khufu adına yapılmış ve yapımı 20 yılda tamamlanmıştır. Piramidin içinde çeşitli odalar bulunmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ