10.08.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Drone Teknolojisi Hakkında Bilgiler

Drone Teknolojisi Hakkında Bilgiler

Drone Teknolojisi Hakkında Bilgiler. İnsansız çalışan hava aracı anlamına gelen drone, uzaktan kumanda edilen bir uçak teknolojisi çeşididir. Bu teknoloji ilk çıktığında yalnızca gözlem yapması planlanıyordu. Daha sonra saldırı amaçlı kullanılmaya başlaması savaşla özdeşleşen bir teknoloji olarak hafızalarda yer etti. Drone teknolojisinin geçmişi 1800’lü yıllara kadar dayanıyor. İlk drone teknolojisi Vietnam Savaşı’nda Amerikalılar tarafından kullanılan Ryan Firebee’dir. Drone’ların saldırı amaçlı olarak kullanılması doğru bulunmamaktadır. Yeterli teknolojiye sahip olmayan Drone’lar sivillere zarar verebilir hatta ölümlerine neden olabilir. Drone’ların sivilleri öldürmesi halk tarafından nefrete sebep olacaktır.

drone nedir

Günümüzde ise daha çok sosyal alanlarda kullanılmaktadır. Dünyada pekçok ülkede Drone’lar güvenlik, gözlem, yangın söndürme gibi çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Bunların yanında taşımacılık, havadan fotoğraf ve video çekimi gibi sivil ve ticari pekçok alanda kullanılmaktadır. Drone teknolojisi herhangi bir mürettebata gerek kalmadan belirli bir irtifada uçma özelliğine sahiptir. Uzaktan kontrol edilebilmesi büyük avantaj sağlamaktadır.

Birçok ülke insansız hava araçları kullandığı gibi aynı zamanda bu araçların üretimini de yapmaktadır. Drone’lar askeri açıdan ülkeler için son derece avantajlıdır. Askeri alanda kargo uçağı olarak kullanılan bu araçlar savaş sırasında gövde veya dış kısmına konulacak yükler ile getir götür işlerini yapabilir. Bunlarla beraber başta ülkemiz olmak üzere bazı ülkelerde hassas noktalara yapılacak saldırı ve bombalamalar için kullanılmaktadır. Ülkemizde bu konuda çeşitli Drone modeli üretimi aktif olarak yapılıyor.

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Nedir? Avantajları Dezavantajları başlıklı makalemizde e-ticaret, e-ticaret avantajları ve e-ticaret dezavantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ