20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Cesetlerin Çürüme Evreleri

Cesetlerin Çürüme Evreleri

İçindekiler

Cesetlerin Çürüme Aşamaları

Cesetlerin Çürüme Evreleri. Rüzgar çürümeyi yavaşlatır, nem arttırır.Kıyafetli ve kefenlenmiş cesetler geç çürür.Şişman cesetler zayıflara göre daha hızlı çürür. Bebeklerin cesedi yetişkinlere göre daha geç çürür. Baş bölgesinde kanlı yaralar varsa ceset hızlı çürür. Kalbe bağlı ölümlerde cesedin çürüme hızı fazladır. Ceset ne kadar derine gömülürse o kadar yavaş çürür. Vücut ölmeden önce enfeksiyon kaptıysa cesedin çürüme hızı artar. Açık havada bırakılan ceset, gömülmeye göre daha hızlı çürümektedir. Açık havadaki ceset gömülmüş bir cesede göre 4 kat hızlı çürümektedir. Cesedin bulunduğu ortam nemli, sıcak ve rüzgarsız ise ceset daha hızlı çürür. Cesetler Bir Zaman Sonra Şişip ve Patlar. Merhumun Mezarından Sesler Geliyor Lafı Bu Yüzden Denmiştir

Cesetler Suda Nasıl Çürür?

Bir ceset en hızlı 37,5 derecede çürür. 10 dereceye geldiğinde çürüme aşırı yavaşlar. 0 derece ve altında ise çürüme tamamen durur. Suyun içerisinde bulunan cesetlerin ağırlık merkezleri baştır.

Bu yüzden cesetler suyun içinde kafa aşağı durur. Ortalama bir hesap yapacak olursak, suda çürüme hızı karada çürüme hızının 2 katıdır. Sudaki cesetlerde çürüme baş ve boyun bölgesinden başlar.

Yaz zamanları sudaki cesedin çürümesi ortalama 5-10 günde, kışın ise 2-3 haftayı bulabilir. Bataklıkta ve mineralli sularda çürüme hızı daha fazladır. Suda akıntı varsa çürüme yavaşlar. Denizden ziyade göllerde cesetler daha hızlı çürür.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ