04.10.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Caillou’ya dikkat!

Çocuk eğitiminde kontrollü davranmalıyız.Her adımda kontrol… Burada Caillou’ya dikkat ! Başka çizgi filmlere dikkat neden mi ?

Caillou’ya dikkat!

İçindekiler

Çocuk eğitiminde kontrollü davranmalıyız.Her adımda kontrol… Burada Caillou’ya dikkat ! Başka çizgi filmlere dikkat neden mi ?

Çocuk Eğitiminde Kontrolün Önemi

Çocuk eğitimi konusunda uzmanlaşmış Batılı bir eğitimciye, bir gün şöyle bir soru sorulur: ‘Çocuk eğitimine kaç yaşında başlamalı?’ Pedagog, soruyu soranın yüzüne anlamlı anlamlı bakar ve cevap verir ‘Çocuğunuz kaç yaşında?’ Adam; işe erken başlamanın verdiğin rahatlıkla ‘Bir yaşında’ diye cevaplar. Eğitimcinin cevabı çok çarpıcı olur: ‘Bir sene geç kalmışsın dostum!’

Uzmanın yetersizliği verdiği cevaptan anlaşılabilir. Zira doğumla beraber başlayan eğitim de fazlasıyla geç kalmış bir eğitim teşebbüsü sayılmalıdır. Müslümanlar olarak bizler biliyoruz ki çocuk eğitimi, her şeyden önce anne seçimi ile başlar! Yani doğumdan çok önce atılması gereken adımlar, alınması gereken önlemler vardır. Bununla beraber, çocuk eğitiminin, yaş ayrımlarına göre yüksek bir dikkat ve titizlik istediğini de göz ardı edemeyiz. Öncelikle ‘eğitimin ne olduğu’ konusunda kafa yormamız gerekiyor. Santayana’nın da dediği gibi; ‘Yalnızca okul eğitimi almış bir çocuk, eğitimsiz bir çocuktur.’ Yapılması gereken çok şey olduğu gibi, dikkat edilmesi gereken de çok şey vardır.

Çocuklar televizyonda ne izliyor?

Cocuklar televizyonda ne izliyor 2 1024x576 - Caillou'ya dikkat! Bilgi ve Haber

Çocukların gelişim sürelerinde hemen her bilgiyi hafızalarına kaydettikleri bilinen bir gerçektir. Çocuklar, sesler ve görüntüleri tamamıyla hafızlarına alıyorlar. Özellikle televizyonda ne izlediklerine ve gün içerisinde oradan neleri öğrendiklerine dikkat etmek zorundayız. Bu soruyu; ‘İzlediği programları biz belirliyoruz’ türü bir cevapla geçiştiren ebeveynler varsa bunun yeterli olmadığını işin başında belirtmeliyiz. Çocuğunuz, sözgelimi bir çizgi filmi mi izliyor? Siz de o çizgi filmi izlemiş olmalısınız. Zira yaygın, sevilen ve bilinen televizyon programlarını çocuklarımıza izlettirmekte bir sakınca görmememiz sadece dikkat eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Caillou’ya dikkat!

Cocuklar televizyonda ne izliyor 1 1024x576 - Caillou'ya dikkat! Bilgi ve Haber

Şu sıralar hem dünyada hem de Türkiye’de en çok bilinen ve çocuklar tarafından en çok izlenen programların başında Caillou’nun geldiğini söyleyebiliriz. Ciddiyetle tüm ebeveynlere tavsiye etmemiz gereken şu; sizler de çocuklarınızla birlikte bunu ve diğer yaygın televizyon programlarını izleyin. Bu programların içinde neler olduğuna ve çocuk dünyası için bunların ne anlama gelebileceğine bizzat siz karar verin. Aksi takdirde ‘çizgi film izliyor, çizgi film ne kadar kötü olabilir ki’ düşüncesi bir felaketten başka bir şey değildir.Üstelik sadece televizyon değil, diğer öğrenme süreçlerine de dâhil olmamız gerekmektedir. Çocuğunuzun, günlük hayatta karşılaştığı olayları nasıl yorumladığı, gördüğü nesnelere hangi anlamları verdiği, duyduğu cümleleri nasıl şekillendirdiği gibi sorular, titizliğimizin gerektirdiği sorulardır. Hatırlamak gerekir ki, bizler çocuklarımızın sahipleri değiliz. Onlar, sadece bize verilen emanetlerdir…

Çocuk eğitimi konusunda metotlarımıza dikkat edelim fakat Hiçbir metot, çocuktan önemli değildir!
Şüphesiz ki, tecrübeler ve bunlardan çıkarılan prensipler ve idealler çocuk yetiştirmede ihmal edilemez imkânlardır. Ancak çocuk ister istemez bir değerler dünyasının içinde doğmakta ve bu dünyanın mensuplarının birikimleri, fikir ve kanaatleri çerçevesinde kendi kişiliğini ve kabiliyetlerini geliştirebilmektedir. İlkeler her zaman olgularla örtüşmemekte ve beklenen sonucu vermemektedir. Bu durumda ilkelerle birlikte idealler de ön plana çıkabilmektedir. Ancak hiçbir ideal, prensip veya metot çocuktan önemli olmamalıdır. Çocuklar prensipler için değil prensipler çocuk içindir ve onlar çocuğa yararlı olduğu sürece uygulanır ve bir değer ifade ederler.

Çocuğun fıtrattan getirdiği saf ve dingin yetileri ile kendini gerçekleştirme çabası, dini ve ahlâki değerlere özgürce yönelmesini sağlayacak tedbirlerle beslenecektir. Bu husus göz ardı edilerek sabit idealler uğruna katı ilkeler uygulamak çoğunlukla beklenenin aksine sonuçlar vermektedir.

Çocuk eğitiminin 20 altın kuralı

Küçük demeyin, terbiye beşikten başlar.

Hata, kızarak değil, öğreterek düzeltilir.

Öğretmediğiniz bir şey dolayısıyla yanlış yaparsa ona kızmayın.

Düşüncelerinizi, inandırarak benimsetin.

Yaşasanız da aile içindeki geçimsizliği, çocuğa yansıtmayın.

Her kötü hareketine, her seferinde göz yummayın.

Tutarlı olun. Aynı harekete bir iyi, bir kötü demeyin.

Çok sertlik gibi, çok şefkat de zararlıdır, unutmayın.

Ne olursa olsun, hiçbir zaman onlara yalan söylemeyin.

Sözünden çok, yaptığına değer verin. Bunu hissettirin.

Çocuğunuzun karşısında kararlı olun.

Onun yanında başkalarını çekiştirmeyin. Terbiye budur!

Terbiyeden anne ve baba mesuldür, bunu sakın unutmayın!

Verdiğiniz sözden kesinlikle dönmeyin. Ne olursa olsun.

Söyleseler bile, onları asla yalan söylemekle suçlamayın.

Arkadaşlarına karşı kibirlenmesine göz yummayın. Önüne geçemezsiniz.

Başkalarına yardım etmeyi öğretin, bunu göstererek yapın!

Onu sabırlı olmaya alıştırın. Bu onu olgunlaştırır.

Her isteğini yerine getirmeyin.

Kalbine Allah ve Resulünden daha üstün bir sevgi koymayın.

Ali Ferşadoğlu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ