06.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bol Su İçmek Güneş Çarpmasını Önlüyor

Bol Su İçmek Güneş Çarpmasını Önlüyor ve tüm metabolizmayı da düzenliyor. Sıcak yaz günlerinde gezmek, tatile gitmek ya da işe gitmek için hep dışarıda olunması kaçınılmaz bir durum.

Bol Su İçmek Güneş Çarpmasını Önlüyor

İçindekiler

Bol Su İçmek Güneş Çarpmasını Önlüyor hemen herkesin karşılaştığı ve sıcak yaz aylarında karşılaşması mümkün olan güneş çarpma olayını bol su tüketmek önlüyor. Özellikle yaz aylarında su içmek için susamış olmayı ya da terlemeyi beklemeyin…

Bol Su İçmek Güneş Çarpmasını Önlüyor

Bol Su İçmek Güneş Çarpmasını Önlüyor ve tüm metabolizmayı da düzenliyor. Sıcak yaz günlerinde gezmek, tatile gitmek ya da işe gitmek için hep dışarıda olunması kaçınılmaz bir durum. Caddeler, kafeler ve plajlar her yer insanlarla dolu, herkes yazın ve güneşin tadını çıkartıyor.

Fakat dikkat edilmediği taktirde bu durum bir felaketi de peşinden getiriyor; Sıvı kaybı ile artan hava sıcaklıkları birleşerek vücut ısısını yükseltiyor ve güneş çarpması meydana getiriyor.

Güneş Çarpması Neden Oluyor?

Şüphesiz bir şekilde hayatın devam edebilmesi için öncelikle oksijene daha sonra ise suya ihtiyaç vardır. Bu bütün canlılarda aynıdır. Su olmadan birkaç günden fazla hayatta kalmak mümkün değil. Yetişkin bir insanın vücut ağırlığının yüzde 55-57 si sudan meydana geliyor. Vücut ağırlığının % 10 undan daha fazla su kaybetmek ise halsizlik ve güneş çarpmasına neden oluyor.

Su derinin nemli kalmasını ve vücut ısısınında dengeli bir şekilde devam etmesini sağlıyor. Vücut ısısı aşırı yükselirse, kramp, sıcak halsizliği ve güneş çarpması meydana geliyor. Güneş Çarpması ise acil tedaviye ihtiyaç olan bir durumdur.

Bol Su İçmek Güneş Çarpmasını Önlüyor

İdrar Miktarı ve Rengi Su İhtiyacını Belli Ediyor

Yaz aylarında sıcaktan çok bunaldığınız için soğuk içecekleri tüketmeniz ya da su içme alışkanlığınızın olmaması da güneş çarpması riskini tetikliyor. Özellikle soğuk ve alkollü içecekler serinletmek ya da sıvı ihtiyacını karşılamak yerine daha çok vücuttaki sıvıyı emerek dehidratasyon riskini tetikliyor.

Kişinin günlük su ihtiyacı, günlük alınması gereken kaloriye eşdeğer olarak hesaplanır. Alınan her kalori için 1-1,5 ml su tüketilmesi gerekir. Yeterli miktarda su tüketip, tüketmediğinizi anlamanızın en kolay yolu idrar çıkışlarınıza dikkat ederek yapılabilir. Eğer idrar miktarınız az ve rengi koyu ise daha fazla sıvı tüketmeniz gerekiyor.

Güneş Çarpmasına Karşı Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

  • Direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmamaya çalışın.
  • Daha çok açık renklerdeki giysiler tercih edin.
  • Güneş ışınlarından korunmak için, şapka ve güneş gözlüğü kullanın.
  • Yükse faktörlü güneş koruyucu kremler sürün.
  • Egzersiz, spor gibi aktiviteleri sabah ya da akşam serin saatlerde yapın.
  • Kapalı alanların havalandırılmasına dikkat edin.
  • En önemli unsur ise vücudunuzun kaybettiği sıvıyı, yerine koyarak takviye edin ve susuz kalmayın.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ