23.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Başlıca Depo Raf Sistemi Ürünleri

Başlıca Depo Raf Sistemi Ürünleri

İçindekiler

Depo yönetimi, depolama amacıyla özel olarak dizayn edilen raf sistemleri ile son derece verimli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Depo raflarını kullanmak; malların saklanması, maliyet oranların düşürülmesi ve verimliliğin arttırılması için büyük önem arz eder. Bu sistemler oldukça geniş alanda tercih edilir. Ancak genel olarak sıklıkla lojistik hizmeti sunan firmalar yanında perakende ya da toptan ürün satışı yapan firmalar tarafından tercih edilir.

Depo raf sistemleri, mevcut maksimum oranda kullanma imkânı sağlar. Bunun yanı sıra depo raf sistemleri, malzemelerin düzenli biçimde yerleştirilmesine, bazı tehlikelerden korunmasına ve kolay biçimde ulaşılmasına yardımcı olur. Bu noktada üretilen çok sayıda seçenek vardır. Temesist ile bu ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Firma yüksek kalitedeki ürünleriyle size en iyiyi sunmak için hizmetlerini sunar.

Dış Giydirme Raf Sistemi

Dış giydirme raf sistemleri, son zamanlarda fazlasıyla dikkat çeker. Giydirme raf sistemleri, depolar için gerek duyulan çatı ve dış cephe ihtiyaçlarını ortadan kaldırır. Yapısı gereği binasız raf sistemi kurma imkânı sunar. Bu tarz raf sistemleri, özel bir inşa yatırımı yapmayı gerektirmez. Böylece %18 ile %30 arasında maliyet avantajı sağlar. Bina için gerek duyulan hem kolon hem kirişlerden dolayı meydana gelen alan kayıplarının da önüne geçer.

AS/RS Raf Sistemi

Automated Storage and Retrieval Systems kelimelerinin kısaltması halinde olan AS/RS raf sistemi; stok takibi, depolama, sevkiyat ve lojistik planlamalarının tam anlamıyla bilgisayar sistemleri ile otonom biçimde kontrol edildiği bir sistemdir. AS/RS raf sistemi, üretim ve sevkiyatın son derece hızlı şekilde işlediği gıda, otomotiv, ilaç, lojistik, dağıtım depoları, beyaz eşya, hava kargo işletmeleri ile elektronik ürün depolarında yoğun şekilde kullanılır. Bu sistemin kullanım alanı son derece geniştir. Otomatik sistemli olması ise ekstra avantaj sunar.

raf sistemleri depo yonetimi

Sırt Sırta Raf Sistemi

Sırt sırta raf sistemi (back to back) veya ağır yük raf sistemi şeklinde de bilinir. Her çeşit ürünün depolanması noktasında son derece elverişlidir. Günümüzde de en yaygın kullanılan depo raf sistemleri arasında yer alır. Sırt sırta raf sistemde tercih edilen yatay taşıyıcıları, tırnaklı yapıdadır. Böylece istiflenecek ürünlerin yükseklik durumlarına göre kat ayarlaması son derece kolay biçimde yapılabilir. Bu sistemde hem palet depolama hem de sipariş hazırlama aynı anda yapılabilir. Rafların yerleşim düzeni ve yüksekliği ise ürünlerin, kullanılacak forkliftlerin ayrıca depo alanının özelliklerine göre şekillenir.

Mekik Raf Sistemi

Mekik raf sistemi, aynı zamanda Drive-in Otomasyonu şeklinde de bilinir. Yarı otomatik tarzında bir yapıda sahip sistemlerdir. Bu sistemde her yükleme katında hem FILO hem de FIFO prensibinin uygulaması mümkündür. Derinlemesine şekilde yükleme yapılan bu sistemde, depo alanında maksimum oranda verim elde edilir. Bu sistemde paletler, derinlik yönünde istiflenir. Mekik raf sistemi, cihazın otomatik hareketi sayesinde sırasıyla boşaltılabilir. Bir kumanda ile mekik cihazına komut verilir. Bu komutlar da son derece hızlı bir şekilde gelen komuta uygun biçimde gerçekleşir.

Konsol Kollu Raf Sistemi

Konsol kollu raf sistemi; profil, açık raf sistemi, ahşap, boru ya da plastik gibi ürünlerin depolanmasında tercih edilir. Konsol kollu depo raf sistemi, uzunlukları farklı ölçülerdeki ürünleri yan yana ve aralıksız biçimde depolama imkanı verir. İlave elemanlar sayesinde istenilen uzunluğa göre ayarlanabilir.
Konsol kollu raf sistemi, hem tek taraflı hem de çift taraflı şekilde ayarlanabilir. Boru raf sistemleri uygulaması ile istenildiği zaman tek yönde ayarlanır. İstenildiğinde de arkalı önlü şekilde kullanım sağlanabilir. Temesist ile bu sistemlerin tümünü verimli biçimde deneyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ