24.07.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Hepimizin başına gelebilecek, birçok nedene bağlı olaylardan birisi ayakkabının kokmasıdır. Ayaklarımız kokmasa dahi, ayakkabının içine sinmiş koku çoraplara da geçebilir. Ayakkabıdan yayılan kokudan rahatsız oluyor ve buna çare arıyorsanız, bu konudaki problemlerinizi çözmenizde sizlere yardımcı olacağız. Kötü ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Ayakkabı kokusunu önleme yöntemleri nelerdir hep beraber göz atalım.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

KOKU ÖNLEYİCİ SPREYLER

İlk olarak normal deodorant kullanmayı denemeyin. Muhtemelen defalarca denemişsinizdir ve olumlu sonuç alamamışsınızdır. Bunun için özel spreyler satılmaktadır. Bu spreyleri kullanarak derdinize çözüm bulabilirsiniz. Ama her zaman dışarı çıkıp bu spreyi elde etme imkanımız olmuyor. Öncelikle ayakkabıya daha koku sinmeden bu spreyi kullanın. Sonra da sıklıkla aynı ayakkabıyı kullanmayın. Sık kullandığınız ayakkabıya kötü koku daha çabuk sinecektir. Yaz aylarında ise, mevsime uygun çorap kullanın. Ayaklarınız çok terliyorsa pamuk gibi, nem çekici özelliği olan çoraplar giymeyi deneyin. Ayrıca hava aldıran ayakkabılar kullanmanız da size yardımcı olacaktır. Ve de sıcak ortamlarda ayakkabınızı bırakmayınız. Güneş altında, kalorifer yanında, havasız yerde ayakkabılarınıza kötü koku daha çabuk siner. Peki kokuyu önleyici sprey kullanmadan nasıl ayakkabı kokusunu geçiririz?

YIKAMA – PUDRA SERPME – KARBONAT SERPME

Ayakkabılarınızı yıkayınız. Yıkadıktan sonra mutlaka iyi bir biçimde kurutunuz. Kuruduğundan emin olduğunuz ayakkabılarınızın içine, az bir miktar bebek pudrası serpiniz. Pudra hem güzel koku verecektir, hem de kötü koku oluşmasına engel olacaktır. Aynı zamanda kuru olduklarından emin olduğunuz ayakkabılarınıza geceden karbonat serpiniz. Sabah çıkarken ayakkabılarınızı silkeleyerek karbonatın dökülmesini sağlayın. Bu yöntem de hoş olmayan kokuyu giderecektir.

ÇAY PAKETİ

Bu bizim sallama çay diye bildiğimiz çayları geceden ayakkabılarınızın içine teker teker bırakın. Çayın keskin bir kokusu olduğu için, kötü kokuyu giderdiği düşünülüyor. Aynı zamanda ayakkabılarınızı yağış olmadığı günlerde balkonda havalandırabilirsiniz. Bu yöntem de etkili olabilir. Ayak banyosu yapmayı da deneyiniz. Özel olarak satılan katkı maddeleriyle ılık suda ayaklarınızı bekletin. Sonrasında havlu ile güzelce kurulayın. İyi kurulayın, çünkü nemli bölgelerde bakteriler daha çabuk üreyebilirler. Buna engel olmak gerekir.

KÖTÜ AYAK KOKUSU HASTALIK BELİRTİSİ OLABİLİR

Tüm bunları yapmanıza rağmen, kötü kokular hala devam ediyorsa bu bir hastalık belirtisi de olabilir. Doktorunuza bu konu hakkında danışmanız iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Vaktinin Çoğunu Ayna Karşısında Geçirenlere Dikkat başlıklı makalemizde yaşam ve yaşam haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ