21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Osmanlı Kahve Kültürü İle Ne Zaman Tanıştı?

Osmanlı Kahve Kültürü İle Ne Zaman Tanıştı? 40 yıl hatırı olduğu söylenen Türk Kahvesi bir kültür haline gelmeden önce 500 yıllık geçmişe uzanan bir içecekti aslında.

Osmanlı Kahve Kültürü İle Ne Zaman Tanıştı?

Osmanlı Kahve Kültürü İle Ne Zaman Tanıştı? 40 yıl hatırı olduğu söylenen Türk Kahvesi bir kültür haline gelmeden önce 500 yıllık geçmişe uzanan bir içecekti aslında.

Osmanlı Kahve Kültürü İle Ne Zaman Tanıştı?

Osmanlı Kahve Kültürü tarih boyunca sürekli tercih edilmiş olan bir içecek türü olan kahve ile tanışmasıyla yaygınlaştı. Türk Kahvesi sunumu, pişirilmesi ve tadı ile kendine özgü bir hal almıştı.

Türk Kahvesi Derneği yayınladığı çeşitli bilgilerle Osmanlı Kahve Kültürü ve Osmanlı Kahve Kültürü İle Ne Zaman Tanıştı? konularına açıklık getirmeyi amaçlıyor.

Türk Kahvesi Derneği tarafından yayınlanan bilgilere göre; Kahveyle ilk tanışmamız Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde; Yemen Valisi Özdemir Paşa’nın, İstanbul’a gelirken Kanuni Sultan Süleyman’a hediye olarak getirdiği kahve ile oldu. Başka bir görüşe göre de 1555’li yıllarda Taht-ül Kale’de (bugünkü Tahtakale) iki Halepli tüccarın kahvehane açmasıyla o günkü Osmanlı toplumunca sevilip yayıldığı söylenmektedir. Her iki görüş de 16.yüzyılın ortasında kahveyle tanıştığımızı doğrular.

Osmanlı Kahve Kültürü İle Ne Zaman Tanıştı?

Ayrıca Kanuni dönemi itibariyle oluşan ve günümüze kadar aktarılan Türk kahvesi kültür ve geleneği, 01-08 Aralık 2013’te Azerbaycan’ın başkenti  Bakü’de toplanan UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi’nce UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne alındı. Komite içerisinde 38 aday dosya 166 ülkeden gelen 800 temsilci tarafından görüşülerek seçimler gerçekleştirildi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ