27.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Isı İletkeni ve Isı Yalıtkanı Ne Demektir?

Isı İletkeni ve Isı Yalıtkanı Ne Demektir?

Isı İletkeni ve Isı Yalıtkanı Ne Demektir? Dünya genelinde yer alan maddeleri incelediğimizde her maddenin ısı ilettiğini ancak maddelerin ısı iletim kapasitelerinin farklı olduğunu görmekteyiz. Bu durumun temel sebebi maddelerin birbirinden farklı moleküler yapıya sahip olmalarıdır. Maddelerin ısı iletim kapasitelerini gözlemlediğimizde bazı maddelerin ısıyı ve kolay bir şekilde, bazı maddelerin ise ısıyı zor bir şekilde ilettiğini görmekteyiz. Bu durumda ısı iletkeni ve ısı yalıtkanı adı verilen madde türlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde ısı önemli bir enerji kaynağı olduğundan dolayı ısı iletkeni ve ısı yalıtkanı ne demektir konusu eminiz birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu nedenden dolayı sizlere elimizden geldiğince ısı iletkeni ve ısı yalıtkanı nedir konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Isı iletkeni olarak kabul edilen maddeler ısıyı iyi ileten maddelerdir. Bu maddelerin ısıyı iyi bir şekilde iletiyor olmasındaki en büyük neden moleküler yapısında yer alan taneciklerin aşırı derecede sıkı olmasıdır. Isı iletim kapasitesi yüksek olan maddelerin kullanım alanları bir hayli geniştir. Bir maddenin iyi ısı iletip iletmediğini hakkında görüş bildirmek istiyorsanız öncelikle ilgili maddenin moleküler yapısında yer alan taneciklerin sıklığına bakmanız mantıklı olacaktır çünkü tanecik yapısı ne kadar sıkı olursa ısı iletim kapasitesi o denli yüksek olacaktır.

Isı İletkeni ve Isı Yalıtkanı Ne Demektir?

Dünyada yer alan maddelerin tamamı sizlerin de bildiğiniz gibiyiz ısıyı iyi bir şekilde iletmemektedir. Isı iletimi düşük olan bu maddelere ısı yalıtkanı adı verilmektedir. Isı yalıtkanı olarak tabir edilen maddeleri incelediğimizde bu maddelerin moleküler yapısında yer alan taneciklerin sıkı olmadıklarını görmekteyiz. Bu durum da ilgili maddelerin ısıyı iyi bir şekilde iletememesine neden olmaktadır. Tabii ki her zaman maddelerin ısı iletmesi istenmez bazı durumlarda maddelerin yalıtkanlık özelliğine sahip olması beklenmektedir. Bu nedenden dolayı ısı yalıtkanı olarak tabir edilen maddeler genellikle sanayi alanında yalıtım yapmak adına kullanılmaktadır.

Isı iletkeni ve ısı yalıtkanı olan maddelerin kullanım alanları aşırı derecede geniş olduğundan dolayı bu maddelerin özelliklerini geliştirmek adına uzmanlar ARGE çalışmaları yapmaktadır ve yapılan ARGE çalışmaları sonucunda çeşitli maddeler karıştırılarak özellikleri daha iyi olan kompozit malzemeler elde edilmiştir. Bu sayede ısı iletkeni ve ısı yalıtkanı olan maddeler ciddi anlamda gelişme göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan İndikatör Nedir Nerelerde Kullanılır? başlıklı makalemizde indikatör nedir ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ