24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Assos, Ayvacık Gezi Rehberi

Assos, Ayvacık Gezi Rehberi

ASSOS NEREDEDİR?

Assos, Çanakkale’nin 87 km. güneyinde, Ayvacık ilçesi Behramkale Köyü sınırlarında bulunan antik bir liman kentidir, Çanakkale iline 92 km, Ayvacık ilçesine 15 km uzaklıktadır.

ASSOS HAKKINDA

Aynı zamanda bir öğretim merkezi olarak bilinen Assos’ta, İlk çağ’ın ünlü filozofu Aristoteles bir felsefe okulu kurmuşi zooloji, biyoloji ve botanik konularında da önemli araştırmalar yapmıştır.

Doğu ve Batı olmak üzere iki girişi olan antik kent, eski bir volkan konisi üzerine kurulmuş olup, güneye doğru uzanan teraslar üzerindeki yapı topluluklarından oluşur. Kentin etrafını çeviren 4 km.lik surların önemli bir bölümü bugün hala ayaktadır. Akropol’de yer alan Athena Tapınağı, Arkaik Çağ’da inşa edilmiş Anadolu’nun en eski Dor tapınaklarından biridir.

ayvacık

Denize yönelik muhteşem manzarasının yanında bu tapınajk, mimari anlamda hem Dor/ Yunan hem İon / Anadolu özelliklerini yansıtması bakımındn Ege’nin iki yakasının kültürel bir sentezini oluşturur. Akropoldeki bu tarihi kalıntılar arasında Athena Tapınağı, Edremit Körfezi’nin gün batımında büründüğü muhteşem manzaranın izlenebileceği en uygun mekandır. Buradan denize doğru inildikçe agora (çarşı), gymnasium (düşünsel ve bedensel eğitim merkezi) tiyatro, bouleuterion (kent meclisi binası) ve nekropol (antik mezarlık) sıralanmaktadır. Antik dönemde tragedya ve komedya gibi oyunların oynandığı 4000 seyirci kapasiteli tiyatronun büyük bölümü korunmuş durumdadır. Akropolün hemen kuzey köşesinde Osmanlı Sultanı I.Murat’ın 14. yüzyılda yaptırdığı tek kubbeli cami bulunmaktadır. Behramkale köyü sınırlarındaki Osmanlı döneminden kalma köprü tümüyle ayakta olup halen kullanılmaktadır.

ASSOS TARİHİ

Tuzla Çayı ile deniz arasındaki volkanik bir tepe üzerindeki Assos kenti, Lesbos adası adasından gelen göçmenler tarafından M.Ö.6. yüzyılda kurulmuştur. Kent M.Ö. 6. yüzyılda Lydialıların egemeliği altındaydı. Yine bu yüzyılın sonunda tüm Troas Bölgesi gibi Assos’ta Frygia Satraplığının bir parçası olarak Pers yönetiminin eline geçti ve M.Ö.5.yüzyılda Atina Birliğine dahil oldu.Pers Kralı Artaxerxes’e karşı isyan eden Satrap Ariobarnazes M.Ö. 365′te Assos’ta yenildi. Daha sonra banker olan Eubolos yönetimi ele aldı, onun ardından mirasçısı hadım Hermias kentte söz sahibi oldu. Hermias aynı zamanda, Platon’un öğrencisiydı. Kent M.Ö.241-133 tarihleri arasında Bergama Krallığına dahil oldu. Sonra ise birçok Anadolu kenti gibi M.Ö.133′te Attalos’un vasiyeti üzerine Romalıların hakimiyet alanına dahil edildi .

ASSOS KONAKLAMA

Bölgede yeterli düzeyde otel, motel ve pansiyon bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kazdağı, İda Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, seyahat ve seyahat rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ