21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

1 Yaş İtibariyle Bebeğinizin Uyku Düzeni

1 Yaş İtibariyle Bebeğinizin Uyku Düzeni. Bebeğin bir yaş itibariyle uyku düzenini ayarlama konusunda sıkıntı yaşayan ebeveynlere tavsiyelerimiz var.

1 Yaş İtibariyle Bebeğinizin Uyku Düzeni

1 Yaş İtibariyle Bebeğinizin Uyku Düzeni. Bebeğin bir yaş itibariyle uyku düzenini ayarlama konusunda sıkıntı yaşayan ebeveynlere tavsiyelerimiz var. Bebeğin bir yaşına kadar uyku düzeni sağlandıysa bundan sonra daha da kolaydır. Bir yaşına kadar bebek hem anlamadığı için hem de rutine girmeye zorlandığı için uyku alışkanlığı edindirmek daha zordu. Ancak bebek artık ayaklandı ve yavaş yavaş çevreyi algılamaya başladı.

1 Yaş İtibariyle Bebeğinizin Uyku Düzeni

1 yaşında çocuklar geceleri aralıksız uyurlar. Bu da anne ve babaların tam da istediği şeydir. Bebek bir yaşına gelip hareketlenmeye başladığı zaman daha çok yorulacağı için artık daha fazla uykuya ihtiyaç duyacaktır. Bebeğin tam olarak oyunlara başladığı ve oyuncaklarla haşır neşir olduğu bir yaştır 1 yaş. Bu da onu epey bir yormaktadır. 1 yaşındaki bebekler gündüz uykuları da dahil toplamda 13 saat uyurlar. Bu dönem en sorunsuz dönemdir. Ancak gündüz uyumaları yatma vakitlerinin sarkmasına neden olur. Bu da onların en çok savaş verdiği dönemdir. Hareketleri artan bebeğin yeni yetenekleri ortaya çıkar. Bebek bu nedenle uyumamak için direnebilir. En sıkıntı dönem olmakla beraber en sorunsuz dönemdir de. Bebeğinizi bu süreçte akşam dokuzdan sonra uyumaya alıştırırsanız rahat edersiniz. Bir bebek için akşam 9 ila gece 2 arası önemlidir. Bu dönemde büyüme hormon salınımı hızlanır.

2 yaş civarındaki bebekler ise öğleden sonra 1-2 saat uyurlar. Bu dönemde uyku rutinleri tutarsız olduğu için sizin tutarlı olmanız gerekmektedir. Çocuk her gün aynı saatte yatırılmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ