14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yurtdışı Eğitim Fırsatları

Yurtdışı Eğitim Fırsatları

İçindekiler

İngiltere’de Eğitim

Dünya standartlarında eğitim fırsatı sunan İngiltere üniversiteleri için IELTS yeterliliği de aranmaktadır. Ancak koşullar ne kadar detaylı da olsa İngiltere’de üniversite eğitimi almanın sağladığı ayrıcalıklarla kariyerinizi titizlikle sürdürebilirsiniz. Bu bağlamda ilgi duyduğunuz ve uzmanlaşmak istediğiniz alanda üniversite eğitimi almak için İngiltere’de sizi bekleyen fırsatların neler olduğuna bir göz atmanız gerekir. ALFA Yurtdışı Eğitim 13 yıllık deneyimi ile bu süreçte öğrencilere danışmanlık vererek onlara yurt dışında alacakları eğitimlerde yardımcı olmaktadır..

cambridge

İngiltere’de Eğitim ve Üniversite

İngiltere, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Kültürel, finansal ve eğitsel anlamda çok başarılı bir merkez olan İngiltere’de eğitim görmek hemen her öğrenci açısından oldukça avantajlıdır. Bu nedenle İngiltere her yıl yüzbinlerce öğrencinin üniversite eğitimi almak adına tercihi olmaktadır. Siz de hem İngiltere’nin sunduğu fırsatlar hem de yüksek standartlarda bir eğitim almak adına İngiltere’de eğitim imkânlarından yararlanmaya başvurabilirsiniz.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi için Başvuru Koşulları

İngiltere’de üniversite eğitimi ile Türkiye’de üniversite eğitimi arasında çok ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de lise eğitimi almış öğrenciler için İngilizce dil koşulunu sağlamak tek başına yeterli kabul edilmemektedir. Bu koşula ek olarak İngiltere eğitim sistemine uyum için 2 ila 4 dönem arasında devam eden Foundation (Hazırlık) Eğitimi almanız gerekir. Foundation eğitimi öğrencinin eğitim alacağı bölümle alakalı olabilmektedir. Ayrıca Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler ile alakalı dersleri de kapsamaktadır. Foundation bölümünü tamamlayan öğrencilerin üniversite kabul süreçleri gerçekleşir. Bazı okullar ve bölümler istisna kapsamındadır. Gerekli şartları yerine getiren öğrenciler foundation eğitimi almadan 3 senede üniversiteyi bitirme hakkına sahip olmaktadır.

Üniversite eğitiminin ilk aşaması olan Foundation Eğitimi için öğrencilerin IELTS 4.0 puana sahip olması gerekmektedir. Bu çerçevede şartları sağlayan öğrenciler Foundation Eğitimi alarak en kısa sürede eksikliklerini kapatmak ister. İngilizce bilmeyen öğrenciler için seviyeye bağlı olarak İngilizce dil eğitimi süreci başlamaktadır.

bristol

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Fiyatları

İngiltere’de üniversite eğitimi almak istediğinizde eğitim kalitesi kadar önemsemeniz gereken detaylar vardır. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz eğitim ücretleridir. Çünkü İngiltere çok yüksek standartlarda eğitim sunmaktadır. Buna ek olarak eğitim fiyatlarının da genel manada yüksek olduğu ülkelerden biridir. Siz de bu konuda detayları değerlendirmek mi istiyorsunuz? O halde tercih ettiğiniz okul, bölüm ve eğitim süresi gibi detayları değerlendirmelisiniz.

İngiltere üniversite eğitimi fiyatları çeşitli standartlara göre değiştiğinden öğrencilerin başvuru öncesinde bu çok önemli detayı dikkate almaları şarttır. Siz de eğitim sürecinde karşı karşıya kalabileceğiniz bütün alternatifleri dikkate alarak İngiltere’de üniversite eğitimi fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Bu sayede daha kaliteli bir üniversite eğitimi alabileceksiniz. Hem de beklentilerinize cevap verecek bir eğitim sürecinden faydalanabileceksiniz.

Yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanın. Böylece hem İngiltere’de üniversite eğitimi hem de yurtdışında eğitim konusunda bütün merak ettiklerinizi değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Pre-Sessional nedir?

Pre – sessional lisans ya da yüksek lisans ya da doktora programına katılmak isteyen, akademik yeterliliği başvuracağı okul için yeterli olan fakat; dil yeterliliğini sağlayamayan öğrenciler için hazırlanmış bir programdır. Bu programa katılabilmek için öğrencilerden IELTS ya da TOEFL sınavından belli bir skora sahip olması gerekmektedir. Program 4 hafta, 8 hafta ya da 12 hafta arasında sürmektedir. Programı tamamladıktan sonra tekrar bir IELTS ya da TOEFL skoru almanız gerekmemektedir. Bu program Haziran ve Eylül ayları arasında sunulmaktadır.

Girmek istediğiniz okulun dil yeterliliğini çok az bir farkla karşılayamıyorsanız bu kursu almanız önerilir. Akademik koşulları sağlıyorsunuz fakat; dil yeterliliğiniz girmek istediğiniz okul için sınırda kalıyor. Bu durumda okul size pre – sessional almak şartı ile kabul verir. Pre – sessional alarak dil yeterliliğinizi tamamlar ve girmek istediğiniz okula başlayabilirsiniz.  Bu eğitimin süresi, okulun istediği dil yeterliliğine ve sizin dil yeterlilik seviyenize göre belirlenir. Genelde sunulan dil eğitimi akademiktir. Pre – sessional alabilmek için başvurduğunuz üniversite tarafından kabul edilmiş olmanız gerekmektedir.

Foundation programı nedir?

İngiltere’de üniversite öncesi eğitim üç yıl sürmektedir. Bu nedenle Türkiye’de alınan eğitimle denk olmadığından, İngiltere’de lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin bu programa katılmaları gerekmektedir. Okuduğunuz lise A level ya da IB eğitimi veren bir lise değilse bu eğitimi almanız zorunludur. Foundation eğitimi veren üniversitelerin ya da partnerlerin bünyesinde bir yıllık bu hazırlık bu programını alırlar. Bu program genellikle 30 hafta ile 34 hafta arasında sürmektedir. Çoğu program Eylül ayında başlar ve Temmuz ayına kadar devam eder. Yaklaşık olarak bir akademik yıl sürmektedir.

4.0 ya da 4.5 IELTS puanına sahip olan öğrenciler, ekstra bir dil programına katılmadan bu süreyi foundation programında değerlendirerek hem vakit kazanmış hem de lisans programına katılmak için gerekli olan becerileri kazanmış olurlar. Şayet öğrencinin 4.0 ya da 4.5 IELTS skoru yoksa ya da bunu karşılayamıyorsa öncelikle bir dil okuluna katılması gerekmektedir. Foundation programları, öğrencilere üniversite düzeyindeki dersleri anlamalarına ve başarılı bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olacak temel becerileri kazandırmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, öğrencilerin İngiltere’deki üniversite eğitimine hazırlanmalarına yardımcı olan bir seçenektir.

Bu program; temel konuları ve isteğe bağlı olan konuları kapsamaktadır. Temel konular; öğrenciler ingilizceye hakim olsalar dahi akademik İngilizcelerini geliştirmek, makale yazmak, not almayı öğrenmek, proje yapmak gibi konularda yetkinliklerini geliştireceklerdir. İsteğe bağlı konularsa; coğrafya, tarih, mühendisliki fizik, kimya gibi lisansta önemli olacak eğitimlerle alakalı eğitim görürsünüz.

Temel olarak foundation programları lisans programlarına hazırlık olarak tasarlanmıştır. Hem dil yeterliliğini geliştirirken hem de akademik hayata hazırlık niteliğindedir. Foundation programları genellikle aşağıdaki disiplinler için verilmektedir.

  • Mühendislik
  • Doğa Bilimleri
  • Sağlık Bilimleri
  • Sosyal Bilimler
  • İşletme ve Ekonomi
  • Sanat ve Tasarım
  • Bilgisayar Bilimi ve Bilişim Teknolojileri

Fondation Programını Kimler Tercih Etmeli?

İngiltere’de lisans programına başlayabilmek için aranan şartlar vardır. Bunlardan bazıları:

  • En az 13 yıllık bir lise eğitimi.
  • İngilizce yeterliliğe sahip olmak.
  • Lisans eğitimi için akademik becerileri sağlıyor olmak.

Lisans eğitimine başlamak için gereken dil seviyesine ve akademik beceriye sahip olmayan öğrencilerin tercih edebileceği bir programdır. Bu sayede istediğiniz üniversiteye girebilme şansınız olacaktır. Türkiye’de lise eğitimi 12 yıl sürmektedir. Bu nedenle İngiltere’de bir üniversiteye girmek kolay olmayacaktır. Fakat A level ya da IB diplomasına sahipseniz bir yıl foundation programı almanız zorunlu değildir.

International Year One Nedir?

İngiltere’de lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için tasarlanmış bir programdır. Yaklaşık olarak üç dönem sürmektedir. International year one okuyan bir öğrenci lisansa direk ikinci sınıftan başlama hakkına sahip olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ