22.10.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran 10 Meslek

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran 10 Meslek

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran 10 Meslekler Nelerdir?

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran 10 Meslek. Türkiye Gelir İdaresi Başkanlığı ülkedeki tüm sektörlerde detaylı bir gelir tespit etme çalışması yaparak en çok gelir getiren sektör ve meslekleri saptadı. Ülkemizde en çok kazanç sağlayan meslekler arasında faktoring hizmetinden, kürk satışına, akü imalatından kuru incir toptan ticaretine kadar çok çeşitli meslek ve meslek grupları listede yer aldı.

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran 10 Meslek
  1. Faktoring Hizmetleri

Listede ilk sırada faktoring hizmeti yer alıyor. Bu meslek sahiplerinin kişi başı yıllık kazanç ortalaması: 1.605.059 TL.

  1. Akü İmalatı

En çok kazandıran meslekleri tahmin edecek olsak kendisine ilk onda yer bulamayacak bir meslek olan akü imalatı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın listesinde ikinci sırada yer alıyor. Kişi başı yıllık kazanç ortalaması: 820.363 TL

  1. Leasing hizmeti

Leasing sözcük anlamı olarak “finansal kiralama” anlamına gelmektedir. Bu mesleği yapan kişiler kişi başı yıllık ortalama 663.092 TL kazanç elde etmektedir.

  1. Sıcak Hava Balonu, Zeplin, Planör

Yerli ve yabancı turistlerin en büyük ilgi odaklarından biri olan sıcak hava balonunu turu, planör eğitimi gibi hava sporu ve eğlence hizmeti verenler yıllık ortalama 374.696 TL kazanç elde ediyor.

  1. Noter

Noterler sandığımızın aksine maaş almazlar, yaptıkları işin ücreti ne kadarsa ve yaptıkları iş ne kadar çoksa o kadar kazanç elde ederler. Bu sebeple İstanbul’da noter olan biriyle Bayburt’ta noterlik yapan biri aynı kazancı elde etmez. Ülkemizdeki tüm noterlerin ortalama yıllık kazancı: 341.255 TL.

  1. Demiryolu ve Metro İnşaatı

Demiryolu ve metro inşaatında çalışan mühendisler ve diğer meslek sahipleri yıllık ortalama 265.703 TL kazanç elde ediyor.

  1. Mali Müşavir

Firmalar mali işlerin devlete raporlanmasındaki ve bu süreçteki diğer işlerin yapılmasında zorunlu olarak mali müşavir tutmak zorundadır. Bir çeşit üst düzey muhasebecilik yapan mali müşavirler yılda ortalama 261.346 TL kazanç elde ederler.

  1. Süt İmalatı

Süt imalatı sürecinde çalışan meslek sahipleri yılda ortalama kişi başı 259.236 TL kazanç elde ediyor.

  1. Havai Fişek, Ateşleyici İmalatı

Özel günlerin olmazsa olmazlarından havai fişeklerin üretimi, ülkemizde bir diğer en çok kazanç sağlayan meslekler arasında. Havai fişek imalatında çalışan meslek sahiplerinin kişi başı yıllık kazancı: 255.190 TL.

  1. Kira toplama

Listenin 10. sırasında kira toplama işi yer alıyor. Toplumun çoğunluğunun kira ödediğini düşünürsek, böyle geniş bir pazara sahip olan kira toplama işi yapan meslek sahiplerinin de listede olmasına şaşırmamak gerek. Bu mesleği yapanlar kişi başı yıllık 254.430 TL kazanç elde ediyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Uzun Nehri Hangisidir? başlıklı makalemizde dünyanın en uzun nehri ve faydalı bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ