24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sirke ve Soda İle Halı Temizliği

Temizliğe başlanınca halılar silinmeden olmaz. Kullandığımız deterjanlar ne kadar doğal olduklarını iddia etselerde içeriklerinde çeşitli kimyasallar barındırırlar. Bu kimyasallar ise nefes ve dokunma yoluyla vücudumuza girer ve yerleşir. Ancak halı temizliğini tamamen doğal yollarla yapmak mümkündür. Bunun için hemen her evde bulunan malzemeler yeterlidir.

Sirke ve Soda İle Halı Temizliği

İçindekiler

Sirke ve Soda İle Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Sirke ve Soda İle Halı Temizliği. Temizliğe başlanınca halılar silinmeden olmaz. Kullandığımız deterjanlar ne kadar doğal olduklarını iddia etselerde içeriklerinde çeşitli kimyasallar barındırırlar. Bu kimyasallar ise nefes ve dokunma yoluyla vücudumuza girer ve yerleşir. Ancak halı temizliğini tamamen doğal yollarla yapmak mümkündür. Bunun için hemen her evde bulunan malzemeler yeterlidir.

Temizliğe başlanınca halılar silinmeden olmaz. Kullandığımız deterjanlar ne kadar doğal olduklarını iddia etselerde içeriklerinde çeşitli kimyasallar barındırırlar. Bu kimyasallar ise nefes ve dokunma yoluyla vücudumuza girer ve yerleşir. Ancak halı temizliğini tamamen doğal yollarla yapmak mümkündür. Bunun için hemen her evde bulunan malzemeler yeterlidir.  Evlerde kullandığımız deterjanlarda birçok kimyasal madde bulunmakta. Daha doğal deterjanlar ise çoğu zaman pahalıya gelebilir. Temizlik malzemeleri oysaki elimizin altında; hemen mutfaklarda bulunmakta.  Üstelik herkesin evinde bulunan malzemeler. Ve de zaman geçtikçe herkes kendine uygun tarifi geliştirebilir.

Sirke ve Soda İle Halı Temizliği

Halı Temizleyici Malzemeleri ve Yapılışı 

1 bardak mısır nişastası (veya karbonat) Sirkeli su      Özel lekeler için bir avuç tuz veya soda. Bu karışım ile halılarınızı silin. Halılarınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Üstelikte hiçbir kimyasal madde kullanmadan.  Eğer halılarınızda bir koku varsa karbonatı halının üzerine serpin, birkaç saat beklettikten sonra süpürge ile süpürün. Halılardaki kokudan eser kalmadığını hatta halının nemini aldığını göreceksiniz. Orta boy bir halı için bir bardak mısır nişastasını (veya karbonatı) halının üzerine serpip bir saat kadar bekledikten sonra elektrikli süpürge ile süpürün, daha sonra sirkeli su ile silin. Eğer özel lekeler varsa onlara özel uygulamalar da yapabilirsiniz, örneğin çamur ve kırmızı şarap lekesi, üzerine tuz serpip bir saat bekledikten sonra elektrik süpürgesiyle süpürünce çıkabilir. Soda doğal bir leke çıkarıcıdır. Kahve lekesi ise soda ile çıkıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ