29.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Saç Ekimi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Saç Ekimi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İçindekiler

Saç ekimi işlemleri sadece ekim aşamasından meydana gelmez. Bu süreç saç ekimi için ön hazırlık süreci, saç ekimin yapılması ve saç ekimi sonrası hazırlık süreci bir bütün olarak dikkat edilmelidir. Saç ekiminden önce en doğru yeri seçmeye çalışırsınız ve bütçenize uygun bir seçim yaparsınız. Bunun dışında başarı oranını belirlemede tüm bunlar dışında iyileşme süreci de vardır. Saç ekiminden sonra en önemli noktalardan bir tanesi de iyileşme sürecidir.

Saç ekimi sonrası beslenme konusunda doktorunuzun tüm dediklerine uymanız gerekiyor. Bu sayede ekiminden hemen sonra avantajlı bir sonuç ortaya çıkar. Beslenme hem iyileşme sürecini hem de sonucun başarısını olumlu etkilemektedir. Bu süreçte nasıl besleneceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere aktaralım.

B Vitamini Barındıran Besinler Tüketin

B vitamini barındıran besinleri tüketirseniz saç köklerinin daha güçlü hale gelmesini sağlarsınız. Bunun yanında saçlarınız daha iyi büyümeye başlar ve kalitesi de artar. B vitamini barındıran besinlerde kol ve saç faliküllleri daha iyi beslenir. Bu sayede saç ekiminden sonra saçların güçlü çıkması başarı oranını da arttırır.

Tam tahıllı besinleri ve hayvansal gıdaları tüketirseniz B vitamini alabilirsiniz. Bunun yanında baklagil ve brokoli gibi besinler de sizlere B vitamini verir. Portakal, limon, yapraklı sebzeler de uzmanlar tarafından önerilen besinler oluyor.

Çinko Kolajen Üretimini Tetikler

Vücudunda çinko eksiği olan kişiler öncelikle saç dökülmesi problemleri yaşayabilir. Bu nedenle çinko içeren besinler saç ekimi dışında her zaman saç dökülmesini engellemek için alınması gereken gıdalardır. Saç ekiminden sonra doku onarımı hızlanır. Aynı zamanda ciltte kolajen üretimi de tetiklenir. Bu sayede saç kökleriniz daha güçlü hale gelir.

Kırmızı et, hindi eti gibi et türlerinden çinko alabilirsiniz. Bunun yanında ıspanak ve sarımsak gibi besinleri de tüketmelisiniz. Kuruyemiş olarak da kabak çekirdeği ve yer fıstığı size çinko verecektir. Kolajen üretimi tetiklenirse iyileşme süreciniz da daha kısa olur.

Demir Takviyeleri Saçlarınızı Güçlendirir

Vücutta demir eksikliği olan kişilerde saç dökülmeleri yaygındır. Bu nedenle saç ekimine başvuracak bir kişi mutlaka demir açısından zengin beslenmelidir. Demir takviyeleri saçların daha güçlü hale gelmesini sağlar. Aynı zamanda saç köklerine demir sayesinde oksijen ve besinler daha kolay bir şekilde taşınabilir.

Hindi, tavuk ve ördek başta olmak üzere lahana ve ıspanak gibi besinler sizlere demir sağlayacaktır. Bu süreçte demir eksikliği olan kişilerde farklı problemler de ortaya çıkabilir.

E Vitamini İyileşme Sürecini Hızlandırır

Saç ekiminden sonra iyileşme süresinin ne kadar olduğunu herkes merak ediyor. Bu süreçte şikayetleri ortadan kaldırmak için E vitamini açısından zengin beslenebilirsiniz. Antioksidan özelliği olan tüm besinler yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

Vücutta E vitamini bol hale gelirse iyileştirme yeteneği tetiklenir ve saç ekimi sonrası iyileşme süreci daha kısa olur. E vitaminini badem, kabak çekirdeği ve fındık başta olmak üzere kuruyemişlerden alabilirsiniz. Aynı zamanda zeytinyağı ve balık gibi besinlere ek olarak yeşil sebzeleri de tüketebilirsiniz.

D Vitamini Stresi Kontrol Altına Alır

Saç ekimi sonrasında en önemli şikayetlerden bir tanesi de strestir. Bu süreçte stresi kontrol altına alabilmek için C vitamini açısından zengin besinlerle beslenmelisiniz. C vitamini besinleri narenciye ürünleridir. Aynı zamanda C vitamini yaraların iyileşme hızını da belirgin oranda arttırmayı başarır.

A Vitamini Kaşıntı Şikayetlerini Azaltır

Saç ekiminden sonra özellikle kabuklanma sürecinde en önemli şikayetlerden biri de kaşınmadır. Bu süreçte saçların kaşınması iyileşme sürecini geciktirebilir. Bu süreçte uzmanlar kaşınma şikayetlerinin azalması için A vitamini açısından zengin bir beslenme listesine uymayı öneriyorlar.

A vitamini aynı zamanda dokuların daha hızlı gelişmesini ve büyümesini sağlıyor. Bu durum da hızlı bir doku iyileşmesi sağlıyor. Bu besinleri hayvansal gıdalarla birlikte havuç ve maydanoz gibi bitkilerden de alabiliyorsunuz.

Saç Ekimi Sonrası Beslenmede Neler Tercih Edilmeli?

Saç Ekimi Sonrası Beslenmede Neler Tercih Edilmeli?

Saç ekimi sonrası beslenme listesi için seçilecek besinler çok önemlidir. Özellikle protein, vitamin ve mineral açısından içerikleri yüksek olan besinler daha çok tercih edilmelidir. Saç kalitesi ve yapısını çok iyi yönde etkileyecek olan ve hücre yenilenmesini tetikleyecek olan bir beslenme listesine önem verilmelidir. Bu sayede hücre sayısı artar ve saçlar daha iyi gelişir ve uzar. Doğru beslenme iyileşme sürecini ve başarı oranını çok yakından etkiler.

Bu süreçte kolajen barındıran yiyecekleri tercih ederseniz saçlarınız kısa sürede uzar, bölge çok daha hızlı bir şekilde iyileşir ve strese bağlı olarak yaşayacağınız dökülmelerin önüne geçersiniz. Aynı zamanda saç derinizde ortaya çıkacak kuruluk ve kaşıntı gibi yan etkiler de ortadan kalkar.

Saç ekimi sonrası doğru beslenme için uzmanların dediklerine uymalısınız. Bu süreçte vitamin ve mineralleri besinlerden alabilir veya harici şekilde de temin edebilirsiniz. Bu sayede çok daha başarılı ve sağlıklı bir saç ekim operasyonu geçirebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Öğün Aralıkları Nasıl Olur?

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinin iyi geçmesi için öğün aralıklarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu süreçte mutlaka ağır öğünlerde uzak durmanız lazım. Her öğün besleyici olan ve hafif besinlere daha fazla ağırlık verebilirsiniz. Saç ekimi sonrası ara öğünlere de dikkat etmelisiniz. Özellikle alabileceğiniz bazı besinleri mutlaka kuruyemişlerden almaya özen gösterin. Ara öğünleri meyve şeklinde de tercih edebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası ödem oluşumunu engellemek için bol su tüketmeniz de öneriliyor. Bol su tüketimi sayesinde ciltte kuruluk şikayetleri azalır ve vücut kendini daha hızlı bir şekilde yenileyebilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ