26.09.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Reenkarnasyon Kandırmasının Amacı Nedir

Reenkarnasyon Kandırmasının Amacı Nedir

İslam da Reenkarnasyon Varmıdır?

Ölen bir kimsenin ruhunun bir hayvan veya bir insan bedenine girmesi inancına ‘’tenasüh’’ veya ‘’reenkarnasyon’’ denir ki bu inanç bâtıldır buna inanan İnsan bi küfre girer.

Reenkarnasyon fikrine inanan kimselere göre hayat bu dünyadan ibarettir. Sevap ve ikap, Ceza ve mükafat bu dünyadadır. Onlara göre dünya yurdundan başka bir yurt yoktur. Kıyamet ruhun bir bedenden çıkıp diğer bir bedene girmesidir.

Reenkarnasyona inanmak iman ve özellikle ahiret inancı ile bağdaşmaz. Reen karnasyona inanmakla tek bir insan, ayrı ayrı pek çok sayıda hayvan ve insan olarak kabul edilmiş olunur ki bu muhaldir imkansızdır.

Bu inanca göre, bir insan ruhunun yüzlerce bedeni olmuş olur. Halbuki ahirette her insanın bedeni diriltilecek ve ruhu ona iade edilecektir. Ahirette insan bedenlerinin, aynen dünyadakilerinin tam benzeri olarak diriltilmesi ve ruhlarının bunlara iade edilmesi gerçeği, ruhun beden ve nefsi ile beraber tekliğine delildir.

Ayrıca  reenkarnasyon inancı, ruhların ezeli olduğunu kabul etmek gibi bir yanlışlığa götürür. Halbuki Allahu Zülcelal den başka herşey hadistir, sonradan yaratılmışlardır.

Reenkarnasyonun batıl olduğunu kati olarak delalet eden nakli delillerden birisi de şu ayetlerdir; ‘’Nihayet onlardan her birine(her bir insana) ölüm gelip çatınca söyle diyecektir, ‘’Rabbim beni dünyaya geri gönder, ta ben kaybettiğim ömrüm karşılığında iyi amel ve hareketlerde bulunayım.‘’ Hayır, asla! Onun söylediği bu söz, şüphesiz boş laftan ibarettir. Önlerinde ise diriltilip kaldırılacak ları güne kadar (dünyaya döndürülmelerine)  bir engel vardır.’’ (Mü’min:99,100) (Seyda Muhammed Konyevi-İslami Hayat İçin Temel Esaslar)

Bir önceki yazımız olan Elhamadülillah Ne Demek başlıklı makalemizde din ve dini hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ