01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Petrolün Oluşumu ve Kullanım Alanları

Petrolün Oluşumu ve Kullanım Alanları

Petrolün Oluşumu ve Kullanım Alanları. Petrolün Tarihçesi: Günümüzde uğruna savaşlar yapılan, büyük devletlerin ve daha birçok milletin peşinde olduğu, dünyanın en değerli varlıklarından biri petroldür. İşlenmesiyle birlikte benzin, dizel, gaz yağı, fuel oil ve motorin elde edilebilmektedir.  Petrolün tarihine kısa bir yolculuk yapmamız gerekirse şunları söyleyebiliriz:

Petrol 4.yüzyılda ilk olarak temellerini Çin’de atmıştır. Öncelikle ısınma ve aydınlatma gibi ihtiyaçlarda kullanılan petrol, zamanla hayatımızda birçok kullanım alanına sahip olmuştur. 1853 yılında gaz lambasında kullanılması o dönemin oldukça büyük olaylarından biri olarak tarihte geçti. İnsanlar, çağın en büyük problemlerinden biri olan aydınlatma sorununu kolayca çözüme kavuşturdu. 1861 yılında Azerbaycan- Bakü’de ilk rafinerisi kurulan petrolün, 19.yüzyılın sonlarında motorun insanlık tarihine geçmesiyle birlikte önemi iki katına çıktı.

Petrolün Oluşumu

Petrolün Kullanım Alanları

Petrol, saf olarak denizlerde bulunan bitki ve hayvan kalıntılarının fosilleşmesi ile beraber oluşur.  Bu fosiller deniz yatağında milyonlarca yıl kaldıktan sonra, çürür ve arda kalan sadece yağlı maddeler olur. Bu yağlı maddeler çamur ve büyük kayaların altında kalarak petrol oluşumuna olanak sağlar.
Ham petrol kullanım olarak fazla tercih edilmez, ancak işlendikten sonra hayatımızın birçok alanında kullanılır hale gelir. Petrolün işlendikten sonra kullanılması birçok işleme bakar.

Bu işlemler gerçekleştikten sonra şu alanlarda kullanılır:
•    Benzin: Motorlu taşıtlarda, gaz yağı olarak, bazı ısıtma aletlerinde ve jet uçakların yakıtı olarak kullanılır
•    Mazot: Otobüs, kamyon ve gemilerde ki dizel motorlarda yakıt olarak kullanıma geçmektedir.
•    Fueloil: Buharla çalışan gemileri, buharın üretmek amacıyla, çelik, cam, seramik maddelerinin üretilmesinde ve bir takım sanayi fırınlarında kullanılmakla beraber, günümüzde bazı binalarında ısıtılmasına yardımcı olur.
•    Makine Yağları: Günümüzde bazı makinelerin rahatça çalışabilmesine yardımcı olur.
•    Bitüm: Asfalt ve yalıtım malzemelerinin üretilmesinde kullanılır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ