21.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kuş Tüyü Yastık Nasıl Temizlenir

Kuş Tüyü Yastık Nasıl Temizlenir

Kuş Tüyü Yastık Nasıl Temizlenir? Yastık, yatarken kullandığımız en temel eşyadır. Yastık çeşitleri içerisinde ise yumuşaklığı ve konforu ile kuş tüyü yastıkların yeri ayrıdır. Her ne kadar adı kuş tüyü olsa da genellikle kaz tüyü kullanılarak yapılan bu yastıklar, zamanla kullanıma bağlı olarak kirlenirler ve temizlenmeleri gerekir.

Kuş tüyü yastıkların temizliğinde dikkatli olunması gerekir. Aksi halde bu tip yastıklar kullanılamaz hale gelebilir. Şimdi kuş tüyü yastıkların temizliğinde nelere dikkat edilmesi gerektiğine birlikte bir göz atalım.

Kuş Tüyü Yastık Nasıl Temizlenir?

Kuş tüyü yastıklar, diğer yastıklarda olduğu gibi özellikle terden dolayı neme yoğun şekilde maruz kalırlar. Birçok maddenin olduğu gibi nem yastıkların da bir nevi düşmanıdır. Nemden dolayı yastıklarda bakteri ve mantar gibi canlılar üreyebileceği için öncelikle kuş tüyü yastıkların kuru tutulması gerekir. Bunun için ilk olarak kuş tüyü yastık kullanırken mutlaka pamuklu kaliteli bir yastık kılıfı kullanılmalıdır.

Kuş tüyü yastıklar belirli aralıklarla havalandırılmalıdırlar. Bunun için yastıkların balkona çıkartılıp kabartılması ve açık havada bir süre bekletilmesi yeterlidir. Ancak isteğe göre fermuarlı yastıkların içerisindeki tüyler kontrollü bir şekilde boşaltılıp, rüzgarsız bir yerde tüylerin çok daha etkili bir şekilde havalandırılması da sağlanabilir. Bu şekilde yastıktaki koku oluşumu engellenir ve tüylerdeki nemler de giderilmiş olur.

Kuş tüyü yastıklar isteğe göre çamaşır makinesinde de yıkanabilirler. Ancak bu yıkmam işleminde oldukça dikkatli olunmalıdır. Öncelikle yastıkta herhangi bir delik veya sökük olup olmadığı kontrol edilmeli, varsa da giderilmelidir. Bu duruma dikkat edilmemesi çamaşır makinesi içinin tamamen kuş tüyleri ile kaplanmasına yol açabilir. Çamaşır makinesinde yıkama sırasında mümkünse tek yastık yerine iki yastık yıkanmalıdır. Bu yöntem dengeli bir yıkamaya sebep olup, tek yastığın makine içerisinde savrularak formunun bozulmasını engeller. Kuş tüyü yastık yıkanırken varsa çamaşır makinesinin kuş tüyü yıkama programı seçilmeli, böyle özel bir program yoksa da sıcaklık değeri 30 dereceye ayarlanıp tercihen kısa veya narin yıkama programı seçilmelidir. Yıkama sonrasında ise kuş tüyü yastıklar kesinlikle makine tarafından sıktırılmamalı, açık havada kendi kendilerine kurumaya bırakılmalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Salça Lekesi Nasıl Çıkar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ