24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar. Bilineceği üzere BDDK tarafından tüm bankalarda geçerli kredi ve kredi kartı talepleri konusunda bazı kurallar bulunmaktadır.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar. Bilineceği üzere BDDK tarafından tüm bankalarda geçerli kredi ve kredi kartı talepleri konusunda bazı kurallar bulunmaktadır. Söz konusu kurallar kişilerin kredi kullanabilmeleri ya da finansman desteği elde edebilmeleri adına oldukça kritik bir işleve sahiptir. BDDK tarafından sunulan kurallar kişilerin bankalardan kredi talebinde bulunurken kredi notu ile derecelendirmelerini de sağlamaktadır.

Bu bağlamda kredi notu düşük olanlar için kara liste adı verilen ve kredi ya da diğer finansman taleplerine yönelik bazı zorluklarına ortaya çıkabilmesine sebep olan bu durum neticesinde listeye dahil olanların kredi çekmeleri bazı durumlarda mümkün olmaz.

Buna karşın kara listedekilere kredi veren bankalar BDDK tarafından oluşturulan mevzuatlara paralel olarak kara listeye girmiş olanlar için geçici çözümler sunmaktadır. Dönemlik olarak değişmesi mümkün olan bu çözüm önerileri ile kara listede olanların bazı bankalardan kredi ya da finansman desteği elde edebilmeleri adına uygun bir zemin hazırlanmış olur.

Kara Listede Olmak Ne Demektir?

Kara listede olmak belirtilmiş olduğu gibi BDDK tarafından belirlenen mevzuata uygun bankacılık işlemlerinin gerçekleştirilmemesi durumunda bankalar tarafından verilen kredilere ulaşılamaması durumudur. Kara listede bulunan kişiler çoğunlukla daha önce almış olduğu kredilerin taksitlerini sistematik ve düzenli ödemeyen ve kredi kartı borçlarını ödeme konusunda geciktirme yaşayan kimselerden oluşmaktadır.

Kara Listedekilere Hangi Bankalar Kredi Verir?

Kara listedekilere kredi veren bankalar genel olarak iki başlık altında kategorize edilmelidir. Türkiye finans pazarında faaliyet gösteren ve hemen herkes tarafından bilindik bankalar bu noktada ilk kategoriyi oluşturuyor olmakla birlikte kara listedekilere kredi veren bankalar arasında Türkiye’de görece çok daha az şubeye sahip olan bankalar veya finans kuruluşları da bulunmaktadır.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankaların Tam Listesi

İşte kara listede olanlara kredi veren bankalar arasında Türkiye’de aktif faaliyet gösteren bankaların tam listesi;

Vakıfbank

Vakıfbank her ne kadar BDDK’ya bağlı olarak hizmet veriyor olsa da kara listedekilere kredi verenbankalar arasında yer almaktadır. Banka söz konusu kimselere kredi verirken bazı zorlayıcı prosedürler sunar ve başta kefil, ipotek, hayat sigortası, konut sigortası ve benzeri şartları zorunlulukla kredi kullanmak isteyenlere sunar.

Akbank

Akbank kara listedekilere kredi verir mi? Sorusuna evet cevabının verilebilmesi adına öncelikli olarak bankaya teminat gösterilmesi gerekir. Esnek bir karar mekanizması bulunan bankaya doğru bir teminat gösterilirse kredi talebine evet cevabını almak mümkündür.

Türkiye İş Bankası

Sicilim bozuk kredi almak istiyorum diyenlere özel çözüm sunan başka bir banka da Türkiye İş Bankası’dır. İş Bankası, sadece konut kredileri için böyle bir olanak sağlıyor olmakla birlikte kredi talep edenlerden var olan konutlarının %50 oranında ipotek ettirmesini talep eder.

HSBC

Kara listedekilere kredi veren bankalar arasında yer alan HSBC de özel bazı prosedürleri talep etmektedir. Diğer bankalar gibi ipotek talebinde bulunan HSBC’den kredi talep etmek adına güncel detayların banka şubelerinden öğrenilmesi gerekir.

Garanti 

Garanti Bankası da kara listedekilere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Sadece konut kredilerinde bu kolaylığı sağlayan banka, satın alınan mülkün ipotek edilmesini talep eder.

TEB

TEB bireysel krediler için de kara listede bulunanlara kredi tahsis edebilmektedir. Kısmi olarak zorlayıcı olan süreç boyunca sabırlı davranılması halinde bankaların sahip olduğu kuralların esnetilebilmesi olasıdır.

QNB Finansbank

Kara listedekilere kredi veren bankalar arasında bulunan QNB Finansbank söz konusu kredileri sadece araba ya da ev gibi varlıkların teminat olarak gösterilmesi halinde vatandaşlara sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Evlere Sabun Paketleme İşi Veren Firmaların Telefon Numaraları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ