19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kanserden Korunmak için 6 İpucu

Kanser konusunda endişeli misiniz? Yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yaparak, sağlıklı beslenerek ve düzenli kanser taramaları yaptırarak kanser riskini azaltmanız mümkün.

Kanserden Korunmak için 6 İpucu

Kanser konusunda endişeli misiniz? Yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yaparak, sağlıklı beslenerek ve düzenli kanser taramaları yaptırarak kanser riskini azaltmanız mümkün. Bazen küçük önlemler, hayat kurtaracak büyük değişimlere neden olabiliyor.

Kanserden korunma konusunda her gün farklı ve çelişkili bilgiler duyuyor olmalısınız. Bazen bir araştırmada kanserden koruyucu olarak bulunan bir madde başka bir araştırmada kanserojen olarak bulunabiliyor. Kanserden korunma konusunda endişeleriniz varsa şunu bilmelisiniz: Yaşam tarzındaki küçük değişiklikler bile kanser riskinizi azaltmada büyük farklar yaratabilir. Aşağıdaki 6 öneri kansere yakalanma riskinizi azaltacak önerilerdir.

1. Sigara İçmeyin

Tütünün herhangi bir çeşidini kullanmak kanser riskinizi büyük oranda arttırır. Sigara içmek, akciğer kanseri, mesane kanseri, rahim ağzı kanseri, böbrek kanseri gibi çok ciddi kanser türlerinin riskini büyük oranda arttırmaktadır. Ayrıca tütün çiğnemek de ağız bölgesi kanserleri ve pankreas kanseri riskini arttırmaktadır. Sigara kullanmasanız dahi, maruz kaldığınız dumanın sebep olduğu pasif içicilik de akciğer kanseri riskinizi arttırmaktadır.

Sigaradan kaçınmak veya sigarayı bırakmak sağlığınız için verebileceğiniz en önemli kararlardan biridir. Bununla beraber kanserden korunmanın da önemli bir parçasıdır. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız, doktorunuza sigara bırakma ürünlerini ve yöntemlerini sorabilirsiniz. Günümüzde sigarayı bırakmak için birçok seçenek mevcut. Birçok hastanede olan sigara bırakma polikliniklerinin sigarayı bırakmak konusunda size çok yararı dokunabilir.

2. Sağlıklı beslenin

Yiyecek alırken ve pişirirken sağlıklı olanlara yönelmek her ne kadar kanserden korunmayı garanti etmese de, sağlıklı beslenmek kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bol bol sebze ve meyve tüketin. Bitkisel kaynaklı gıdalara örneğin tahıl ürünleri ve baklagillere yönelin. Yağı kısıtlayın. Yüksek yağ içerikli diyetler obezite riskinizi ve bununla beraber kanser riskinizi de arttırır. Alkol tüketiminde ölçülü olun. Birçok değişik kanser türüne yakalanma riski, içtiğiniz alkolün miktarıyla doğru orantılıdır.

3. Sağlıklı kiloda kalın, düzenli fiziksel aktivitede bulunun

İdeal kiloda olmak ve bunu sürdürmek meme, prostat, akciğer, kolon ve böbrek kanseri gibi birçok kanserin riskini azaltır. Kilo kontrolünün yanında düzenli fiziksel aktivite meme ve kolon kanseri riskini azaltır. Genel bir hedef olarak günlük en az 30 dakikalık bir fiziksel aktivitede bulunun. En basitinden her gün düzenli  olarak yarım saatlik yürüyüş yapmanız bile yaşamınızda büyük farklar yaratabilir.

4. Güneşten Korunun

Deri kanseri, en sık görülen kanser türlerinden biridir ve önlenebilir. Şu önerilere bir göz atın:

  • Öğlen güneşinden kaçının: Sabah saat 10 ile öğleden sonra 4 arasında mümkün olduğunca güneşe çıkmayın.
  • Gölgede durun: Dışarıda iken mümkün olduğunca gölge yerlerde durmayı tercih edin. Güneş gözlükleri ve geniş şapkaların da yardımı olacaktır.
  • Dışarıya çıkarken güneş kremi kullanın.

5. Aşı olun

Belirli virüslere karşı aşı olmak da kansere yakalanma riskinizi azaltır.

  • Hepatit B aşısı: Hepatit B virüsü karaciğer kanserine yakalanma riskini arttırır. Hepatit B aşısı virüse karşı oldukça koruyucudur. Özellikle risk altındaki gruplara giriyorsanız Hepatit B aşısı yaptırmanız sağlığınız açısından iyi bir tercih olacaktır.
  • HPV aşısı: HPV cinsel yolla bulaşan bir virüstür ve rahim ağzı kanserine sebep olan en önemli etkendir. HPV aşısı olmak da kansere yakalanma riskinizi azaltacaktır.

6. Erken tanıyı ciddiye alın

Düzenli kendi kendine muayene ve düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek deri kanseri, meme kanseri, prostat kanseri rahim ağzı kanseri ve meme kanseri gibi birçok kanser türünün erken evrede yakalanmasına yardımcı olur. Erken evrede teşhis edilen kanserlerin tedavi şansı daha yüksektir.

Kanserden korunmak için bugünden itibaren bir şeyler yapmaya başlayın. Unutmayın, günlük yaşamınızda yapacağınız ufak değişiklikler yaşamınızda büyük değişiklikler yapabilir. Ömrünüzün yıllarca uzamasına ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenize büyük katkıda bulunur.

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ