24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İşitme Aygıtı Hangi Durumlarda Kullanılır ve Nasıl Çalışır

İşitme Aygıtı Hangi Durumlarda Kullanılır ve Nasıl Çalışır

İşitme aygıtı hangi durumlarda kullanılır, İşitme aygıtı nasıl çalışır

İşitme Aygıtı Hangi Durumlarda Kullanılır ve Nasıl Çalışır? İşitme aygıtı, kulağa gelen sesin yüksekli­ğini artırmaya yarayan aygıttır. İlk kullanılan işitme aygıtı dıştaki geniş ucuyla sesleri toplayan, gittikçe incelen ve kulağa giren ucunda küçük bir açıklık bulunan bir boruydu.

Günümüzde kullanılan elektronik işitme aygıtlarının başlıca bölümleri sesi değişken elektrik akımına çeviren bir mikrofon, bu akımı yükselten bir yükselteç ve yükseltil­miş akımı ilkinden daha yüksek sese çeviren bir kulaklıktır. İlk modellerin hayli büyük olmasına karşın 1950’lerde yükseltici lam­balarının yerini transistorun alması ve daha küçük magnetik mikrofonların kullanılma­sıyla gözlük çerçevesine, kulak memesine ya da kulak arkasına takılabilen çok küçük aygıtlar yapıldı.

İşitme Aygıtı Hangi Durumlarda Kullanılır ve Nasıl Çalışır

İşitme aygıtları çok farklı özelliklere sahip olabilir. Konuşmanın anlaşılabilir hale gel­mesini etkileyen en önemli iki nokta konuş­ma sesinin farklı bileşenlerinin yükseltilmesi ve aygıtı taşıyanın duyduğu seslerin yüksek­liğidir. Konuşma sesi farklı frekanslarda bir çok bileşen içerir; işitme aygıtı bunların yüksekliğini farklı düzeyde artırır. Ses yükseltilmesinin frekansa göre değişiklik göster­mesi, aygıtın frekans yanıtı olarak bilinir. İşitme aygıtı yalmz 400 – 4.000 hertz arasın­daki sesleri yükseltir; oysa konuşmanın kapsadığı sesler çok daha geniş bir alanı kaplar. Ayrıca çok yüksek sesin de çok hafif bir ses gibi zor anlaşılabildiği görülür. Konuşmanın en iyi anlaşılabildiği yükseklik alanının sınırları kişiden kişiye değişir. Ses yüksekliği otomatik olarak denetlenen ay­gıtlarda, sesin yükseltilmesi, aygıta gelen sesin hacmine göre ayarlanır.

Her iki kulağa takılabilen ve iki ayrı aygıttan oluşan türler de vardır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ