01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Havadan Azot ve Oksijen Gazı Nasıl Elde Edilir?

Havadan Azot ve Oksijen Gazı Nasıl Elde Edilir?

İçindekiler

Havadan Azot Elde Edilmesi

Havada bulunan gazların miktarına baktığımız zaman en büyük orana azot gazının sahip olduğunu görürüz. Bu demek oluyor ki azot gazının elde etmenin en iyi yolu havadan ayrıştırmaktır. Azotu elde etmek için iki yöntem kullanılmaktadır.

  • Bunlardan birisi havadaki azot ve oksijeni  damıtma yöntemi ile ayrıştırmak ve ardından kaynama noktası farkı ile azot ve oksijeni ayrı ayrı elde etmektir. Havanın -200 dereceye kadar soğutulması sonucu hava sıvılaştırılır ve azottan kalan sıvı buharlaştırılarak azot eldesi sağlanır.
  • Bir diğer yöntem ise Azot gazını havadan ayırarak elde etmek için özel makineler üretilmiştir. Bu makineler ile gazların karışımı olan havanın içerisinden Azot gazı direkt elde edilir.
Havadan Azot ve Oksijen Gazı Nasıl Elde Edilir?

Havadan Oksijen Elde Edilmesi

  • Yukarıda bahsedilen damıtma yöntemi ile azot ile birlikte oksijende elde edilmektedir.
  • Sıvılaştırılan havanın içerisinden kaynama noktası diğer gazlara göre yüksek olan oksijenen son  buharlaştırılarak ayrılmaktadır.
  • Bir diğer yöntem ise genellikle hastanelerde kullanılan oksijen gazı için yapılan yöntemdir. Bu yöntemde ise havanın sıkıştırılması ve havanın içerisinde bulunan azot gazının bazı maddeler tarafından soğurulması (absorbe edilmesi) ile oksijen üretilir.

Hem azot üretimi hemde oksijen üretimi büyük önem taşımaktadır,özellikle sıvı azot sağlık sektöründe ilaçların muhafaza edilmesi için soğutucu olarak kullanılmaktadır. Oksijen ise solunum sorunu olan hastalara destek için hastanelerde, ayrıca sanayi sektöründe kullanılmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ