21.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Gümüş Nasıl Temizlenir

Gümüş Nasıl Temizlenir

Gümüş nasıl temizlenir Gümüş nasıl parlatılır. İyi korunmuş ve bakımı yapılmış gümüşlerin parlaklığı ve güzelliği tartışılmazdır. Düzenli bakımı yapılmış gümüşler senelerce parlaklığını ve canlılığını koruyacaktır.
Biraz bakım ve solmayı önleyici birkaç tedbir ile gümüşlerinizi parlatmaya veya temizlemeye harcadığınız zamanı azaltabilir ve çok daha uzun süre parlak kalmasını sağlayabilirsiniz.

GÜMÜŞÜ KORUMAK

Gümüş hava ve bazı kimyasallara maruz kaldığında kararır. Düzenli temizleme dışında aşağıdaki genel kurallkarı uygulayarak gümüşlerinizi herzaman parlak tutabilirsiniz.

Gümüşünüzü asla lastik ve kauçukdan yapılmış maddelerle temas ettirmeyin. Bunlar, bardak ve tabak altlıkları, lastik bantlar, tezgah veya raflarda kullanılan altlık, kaydırmazlar veya plastik türü amerikan servisler olabilir. Kauçuk ve lastik çeşitleri gümüşün yıpranmasına neden olan sülfür (kükürt) içerir.
Gümüş ve gümüş kaplama eşyalarınızı paslanmaz çelik eşyalarınız ile temas ettirmeyin. Çelik sofra takımınız varsa gümüşlerle aynı yere koymayın ve farklı yerde yıkayın. Bu iki metalin temas etmesi gümüşe zarar verir ve lekelenmesine neden olur.
Gümüş içinde uzun süre gıda bırakmayın. Gümüş servis tabağı v.b. eşyalara yumurta, mayonez, hardal gibi gıdalar koymayın. Bu gıdalar içindeki sülfür gümüşünüze zarar verir.
Gümüşü kullanmak kararmayı geciktirir. Kullanılan gümüşler daha az kararır. Bu yüzden kaldırdığınız gümüşleri çıkarıp kullanarak da kararmasına engel olabilirsiniz.

GÜMÜŞÜN TEMİZLENMESİ

Her kullanımda veya düzenli olarak gümüşlerinizi yıkayabilirsiniz. En iyi ve güvenli yol gümüşleri el ile yıkamaktır. El ile yapılan yıkamada sürtme ve ovalama gümüşünüzün parlamasını da sağlar.

EL İLE YIKAMAK

Lavaboyu sıcak su ile doldurun bulaşık deterjanı ekleyin.
Gümüşün her parçasını ovalayarak yıkayın.
Pamuklu yumuşak bir havlu ile gümüşü tamamen kurulayın.
Yıkanan ve kurulanan gümüşün matlığını başka bir küçük pamuklu kumaşla giderebilirsiniz.

MAKİNADA YIKAMAK

Gümüşlerin makinada yıkanmasının sakıncalı olduğunu söylense de, bir çok modern bulaşık makinası gümüşe zarar vermeden yeterli sayılabilecek temizlik yapabiliyor.
Eğer gümüşlerinizi bulaşık makinasında yıkamayı tercih ediyorsanız bu konuda uzman kişiler kurutma yapmadan gümüşlerin çıkarılmasını tavsiye ediyor. Yıkama bittikten sonra iyice kurulayıp pamuklu bir bezle gümüşlerdeki matlığı giderin.

GÜMÜŞÜ PARLATMAK

Çok fazla parlatmak bazı gümüşleri yıpratabilir. Özellikle gümüşle kaplanmış eşyalar el ile yıkanmalı ve en fazla yılda bir veya iki kez cilalanmalıdır. Düzenli olarak temizlenen ve iyi muhafaza edilen gümüşleri yılda bir kez den fazla cilalamak gereksiz olur.

Uygulama:

Gümüş cilasını çok fazla sürmeden dairesel hareketlerle uygulayın.
Gümüş büyük bir parça ise (tepsi v.b.) bölge bölge çalışın. Biraz cila alıp 4-5 parmak büyüklüğünde bir bölgede cila yapın sonra diğer bölgeye geçin. Bu sayede her yere eşit uygulayabilir ve daha etkili bir parlatma yapabilirsiniz.
Parlatmada küçük yumuşak bir havlu ya da pamuklu kumaş kullanın.
Her yere cilayı sürüp ovaladıktan sonra son olarak temiz bir havlu veya pamuklu bir kumaş ile son parlatmayı sadece bez ile cilasız yapın.

GÜMÜŞDEKİ KARARMA ve LEKELERDEN KURTULMAK

Gümüş üzerindeki bazı leke ve kararmaları çıkarmak zordur. Krem ve cilalarla çıkaramadığınız lekeleri aşağıdaki gibi bir gümüş banyosu ile giderebilirsiniz.

Lavabonuzu kaynar su ile doldurun.
İkişer yemek kaşığı tuz ve kabartma tozunu bir kasede karıştırın.
Bu karışımı kaynar suyunuzun içine ekleyin.
Bir parça alüminyum folyo kesin ve lavabonun dibine bırakın.
Gümüşlerinizi bu suyun içine daldırın. İnatçı lekelerde gümüşleri 5 dakika kadar suda bekletin.
Sudan çıkardıktan sonra iyice kurulayın.

GÜMÜŞ NASIL SAKLANIR?

Gümüş eşyalar tozlanıp kirlenebilecek yerlerin dışında tutulmalıdır. Ayrıca bu yerlere nem alıcı jellerden de yerleştirebilirsiniz. Kararmaya neden olan gazları uzak tutmak için gümüşlerinizi koyduğunuz çekmece veya dolaba biraz aktif kömür koyabilirsiniz. (Eczanelerde) Gümüşü saklamak için en uygun yer kararmayı geciktirecek vernikli bir ahşap dolap olabilir.

Bir önceki yazımız olan Çay gurmelerinden çay demleme tüyoları başlıklı makalemizde faydalı bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ