22.10.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Evde Yemek Kokusu Nasıl Giderilir

Evde Yemek Kokusu Nasıl Giderilir

Evde Yemek Kokusu Nasıl Giderilir

Evde yemek kokusu nasıl giderilir, çöp kokusu nasıl giderilir, tuvalet kokusu nasıl giderilir, balık kokusu nasıl giderilir gibi soruların yanıtlarını da gözden geçireceğiz. Eğer sizin de, ev kokusu nasıl giderilir şeklinde bir sorunuz varsa, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını başlıklar halinde sizin için gerçekleştirmeye başlayalım…

Yemek Kokusu Nasıl Giderilir?

Evde Yemek Kokusu Nasıl Giderilir

Bazı yemek kokularının evinizden gitmesini istemeyebilirsiniz; örneğin kurabiye pişirdiğinizde alacağınız koku oldukça güzel; ve hatta keyif vericidir. Ama bunun yanında, kızartma, soğan, lahana… gibi kokuların evinize sinmesini muhtemelen istemezsiniz. İşte bu gibi durumlarda almanız gereken küçük bazı önlemlerle, problemin çözümünü olanaklı hale getirmiş olursunuz. İlk olarak aspiratör kullanın; ve mutfağın penceresini açık bırakın; ama bunun dışında, bazı yemeklere özel alabileceğiniz önlemler de yok değil. Gelin bunlara da bakalım…
Kızartma yaparken, bir tencerenin içerisinde çubuk tarçın; ya da defne yaprağı kaynatın.
Karnabahar haşlarken, tencereye su ile birlikte bir miktar da süt ilave edin.
Kereviz pişirirken, tencereye az bir miktar lahana turşusu da ilave edin.
Lahana pişirirken, temiz bir mutfak besinin içerisine bir miktar ekmek içi sarıp, bunu da tencereye ekleyin.
Soğan kavurduktan sonra, teflon tavada biraz Türk kahvesi kavurun.
Bu sayede, en sevmediğiniz kokuların giderilmesi, ve önlenmesine yönelik elinizden gelenleri yapmış; ve başarı sağlamış olursunuz.

Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Evde Yemek Kokusu Nasıl Giderilir

Balık kokusu, mutlaka kurtulunması gereken kokular arasında yer almaktadır. Aksi halde evin içine sinen bu kötü koku, sizinle birlikte günlerce yaşayabilir; hatta perdelerin yıkanmasına bile sebebiyet verebilir. Bu nedenle, balık kokusunu önlemek, ya da gidermek için yapabileceğiniz bazı şeylerin olduğunu belirtmeliyiz. İşte o yapılabileceklerden bazıları:
Balık kızartırken, kızartma yağının içerisine biraz limon sıkabilirsiniz.
Balık kızartırken, bir tencerenin içerisinde sirkeli su kaynatabilirsiniz.
Fırında balık pişirdikten sonra, fırının içerisine sirkeli su koyarak fırını 10 dakika daha çalıştırabilirsiniz. Aynı işlemi tarçın kaynatarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

Evde Yemek Kokusu Nasıl Giderilir

Sigara kokusu da tıpkı balık kokusu gibi, sindiği ortamın perdesini dahi yıkamayı gerekli kılan bir kalıcı kötü koku… Sigara kokusunun giderilmesi için yapabileceğiniz çok etkili şeyler var. Ama, siz sigarayı bırakmak yöntemini seçebilirsiniz; bu sizin için en etkili yöntem olacaktır. Peki sigara kokusunu gidermek için başka ne yapabilirsiniz?
Her şeyin öncesinde, sigara içilen ortamın kapısını sürekli kapalı tutup, penceresini açık bırakın. Bunun yanında, sigara içilen ortamda köşelere ıslak süngerler koyabilir, ya da ortamda mum yakabilirsiniz. Yapabileceğiniz diğer bir şey de, bir tabağın içerisine bir çay bardağı su koyup, içerisine bir çay kaşığı karbonat eklemek… Ayrıca, bir tencerenin içerisine az miktarda su ekleyip, bir kapak çamaşır yumuşatıcısı ilave ederek, bu suyu kaynatıp, buharını evinizin içinde dolaştırdığınızda da iyi sonuçlar elde edebilirsiniz…

Çöp Kokusu Nasıl Giderilir?

Evde Yemek Kokusu Nasıl Giderilir

Çöp kokusunu gidermek için her şeyin öncesinde koku yapacak çöpleri, yemek artığı gibi şeyleri farklı poşetlerin içerisine koyup, poşetlerin ağzını bağlayarak çöp kutusuna atabilirsiniz. Ayrıca, çöp kutusunun içerisine kabartma tozu, ya da karbonat atabilir, veya tuvaletlerde kullanılan koku giderici tabletlerden bırakabilirsiniz. Böylece çöp kokusunun evinize sinmesi; ya da yayılmasını kolayca önlemiş olursunuz.

Tuvalet Kokusu Nasıl Giderilir?

Tuvalet kokusunu gidermek için her şeyin öncesinde tuvalet temizliğine, ve hijyen kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte, koku giderici tabletlerden yararlanabilir, tuvaletinizde kokulu sabun, ya da mumlardan faydalanabilir, tuvaletin bir köşesine bir bardak limon suyu bırakabilirsiniz. Lavabo; ve kılozet içerisine karbonatlı su dökebilir; ya da kahve telvesi dökerek ardından da kaynar su boşaltabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde kötü kokuların çekilmesini sağlayabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Sunum Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir başlıklı makalemizde faydalı bilgiler ve nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ