01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Erteleme Alışkanlığından Kurtulma Yolları

Erteleme Alışkanlığından Kurtulma Yolları

İçindekiler

Erteleme alışkanlığından kurtulma yolları, ‘yaparız, hallederiz, sen o işi oldu bil!’ ve benzeri söylemleri dilinden düşürmeyen, fakat hayatına geçiremeyen herkese hitap ediyor. Ama başından anlaşalım. Bu yazıyı ‘sonra okurum’ diye yer imlerine eklemek falan yok. Siz de biliyorsunuz ki yarın diye diye haftalar, aylar geçiyor. Diyete nedense hep Pazartesi başlıyoruz. İşleri son güne sıkıştırmazsak heyecanı olmuyor! (!)

Biz erteleyince zaman durmuyor, insanlar bizi beklemiyor. Bu gidişata dur demenin vakti çoktan geldi.

Erteleme Alışkanlığından Kurtulma Yöntemleri

Klişe olacak ancak atalarımızın ‘bugünün işini yarına bırakma’ sözü büyük bir hakikat. Ertelemek sigara içmek gibi aslında. Zararlı olduğunu bilsek, yapmak istemesek de kendimize engel olamıyoruz. Tabii nedense hep sorumluluklarımızı erteliyoruz. Canımız bir şey çekse onu bırakın ertelemeyi, hiç üşenmeden yapıp yeriz.

Siz bakmayın ‘huylu huyundan vazgeçmez’ dediklerine. İşte size erteleme alışkanlığından kurtulmak için taktikler:

Kendinize Karşı Dürüst Olun

Sizi en iyi siz biliyorsunuz. Bırakın şimdi bahaneleri, önce kendinize şeffaf omakla başlayın. Evet, içimden gelmiyor ve o yüzden yapmıyorum deyni mesela. Üzerime bir boğa oturmuş gibi hissediyorum, bir ağırlık var, modum düşük falan deyin. Yani durum tespiti yapın, neden ertelediğinizi itiraf edin.

erteleme alışkanlığı

Fazla Düşünmeyin

Devletler arası protokol imzalamıyorsunuz sonuçta. Hızlı karar verme özelliği kazanmaya çalışın. Tabii ki damdan düşer gibi iş yapın demiyoruz fakat her şeyi ince eleyip sık dokumak da gereksiz.

Seçim Yapmayı Bilin

Hayat bir sınav ve iki şık arasında kalınca boş bırakmak gibi bir lüksümüz yok. Birinden birini tercih ederken ‘bunu yaparsam ne olur, yapmazsam ne olur?’ diye düşünüp muhtemel sonuçlarını hesaba katalım. Önceliklerimizi belirleyelim. Bunu sonraya bırakırsam ne kaybederim, bunu öne alırsam ne kazanırım? Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu.

Fiziksel Etkenlere Dikkat

Erteleme alışkanlığından nasıl kurtulabilirim? diye merak ediyorsanız fizîkî faktörleri de gözardı etmemelisiniz. Enerjinizi düşüren şeyleri ortadan kaldırmalısınız. Belki yeterli uyuyamadığınız için hiçbir şey yapasınız gelmiyor, belki sağlıksız besleniyorsunuz. Vücudunuza aldığınız aşırı karbonhidrat, yağ ve şeker sizi hantallaştırıyor.

Belki de düzenli bir hayatınız yok, istediğiniz zaman uyuyup uyanma özgürlüğüne sahipsiniz. Her gün işe gitmek zorunda değilsiniz, bu da sizi tembelliğe sevk ediyor.

Öyleyse sağlıklı beslenin, iyi uyuyun, egzersiz yapın, kendinize hedefler belirleyin, çizelgeler oluşturun. Ertelemek hiçbir şeyi çözmez, tam tersi iyice birbirine karıştırır.

Kullanılmayan gereksiz uygulamalar CPU tüketir ya hani, ertelemek de arka planda sistemimizin enerjisini sömürür.

İşlerinizi Bölümlere Ayırın

Tahmin edebiliyoruz. Yapacağınız işler gözünüzde Erciyes Dağı kadar büyüyor. Fakat aslında bu, onları tek parça hâlinde düşünmenizden kaynaklanıyor. Halbuki bölümlere ayırsanız işiniz daha da kolaylaşacak. Böylelikle şevkiniz artacak. Örneğin 40 sayfa rapor yazmakla, her gün 2 sayfa rapor yazmak sonuç olarak aynı,fakat düşünce bazında farklı şeyler. İkincisi daha ulaşılabilir bir hedef olarak görünüyor.

Kendinizi Mükâfatlandırın

Erteleme alışkanlığından kurtulmak için öneriler listesi yaparken tabii ki ödül kısmını unutmuyoruz. Yaptıklarınız için kendinizi ödüllendirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu, motivasyonunuzun artmasına yardım eder.

erteleme alışkanlığından kurtulma

Erteleme Alışkanlığından Kurtulma Yolları Part 2

  • Çok sıkışırsanız yardım istemekten çekinmeyin. Bu âcizlik değildir. Yapacağınız işi yeteri kadar bilmiyorsanız başkasından destek alın.
  • Ortamınızı değiştirin. İç mekân dekorasyonunda abartıya kaçmadan daha canlı renkler kullanın, çiçek veya bitki bulundurun, masalarınızı ve eşyalarınızı derli-toplu tutun.
  • Zaman çizelgesi oluşturarak hangi işi ne zaman yapacağınızı önceden belirleyin.
  • Erteleme alışkanlığından kurtulma yolları işe yarasın istiyorsanız, sizi buna teşvik eden şeylerle aranıza mesafe koyun. Mesela PC oyunları, diziler, sosyal medya vb.
  • Sizi motive edecek kişilerle zaman geçirin. Keyif aldığınız blogları, başarılı insanların hayat hikâyelerini okuyun. Girişimcilerin biyografilerinden ve sözlerinden dersler çıkarın. Hatta notlar alın. Sizinle aynı dertten muzdarip bir arkadaşınız varsa bu problemden kurtulmak için birbirinize gaz verin. Birbirinize görevlerinizi hatırlatın, ne yaptın ne ettin diye sorguya çekin bazen.
  • Yeni yapmaya başladığınız şeyleri her gün çok az da olsa uygulayın. Bu sayede onlar bir süre sonra alışkanlığa dönüşecek, isteseniz de yapmadan duramayacaksınız.
  • En kolayından başlayın. Alarm kurun, kendinizi sürekli îkâz edin. Erken uyanmaya çalışın. Eğer gerçekten isterseniz, erteleme alışkanlığından kurtulma yolları size vız gelir tırıs gider.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ