28.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

ERP Kurumsal İşletmelerin İş Yükünü Hafifletiyor

ERP Kurumsal İşletmelerin İş Yükünü Hafifletiyor

İçindekiler

ERP Kurumsal İşletmelerin İş Yükünü Hafifletiyor. ERP sistemleri günümüzde oldukça önemli bir yere sahip olduğu için ERP nedir sorusu pek çok kişi tarafından merak edilir.  Açılımı kurumsal kaynak planlama şeklinde nitelendirilen ERP, işletmelerin kaynaklarının bir araya getirilmesini sağlayarak, uçtan uca yönetilmesini ve etkili bir biçimde kullanılmasını sağlamak veya bu desteği sunmak amacı ile geliştirilmiş olan sistem ve yazılımların ortak ismidir.

Standart bir ERP yazılımı, işlem gerçekleştirmek için bilgisayarın pek çok yazılım ve donanımlarından yararlanır. ERP sistemleri esas olarak farklı verilerin depolanabileceği bütünleşik bir veri tabanı kullanırlar. ERP sisteminin en önemli özelliği, işin tüm açılarından her veriyi bir araya getirebilmesidir.

ERP Sisteminin İşlevleri

ERP sistemleri, çok fazla miktarda yer alan iş sürecinin bir araya toplanmasını ve bu iş süreçleri arasında veri akışının doğru bir biçimde gerçekleşmesini sağlar. Bu anlamda ERP sistemleri, kurumun ortak işlem verilerini çok sayıda bulunan kaynaktan toplayarak veri yinelemesini yok eder. Tek doğruluk kaynağı aracılığıyla veri doğruluğu sağlar.

Şirketlerin iş süreçlerinde daha hızlı, daha etkili, daha verimli, daha kullanışlı ve daha geniş kapsamlı bir sistem kurması gerekir. Bu sistemi kurumsal kaynak planlaması ile kullanmak insan hatalarını, sorunları, gecikmeleri ve maliyetleri azaltabilir. ERP, üretimde önemli süreçlerin planlanmasına katkıda bulunabilir, dağıtım kaynaklarını daha iyi planlayabilir, müşteri hizmetlerini iyileştirebilir ve stokların verimli şekilde kullanılmasını sağlayabilir.

ERP Kurumsal İşletmelerin İş Yükünü Hafifletiyor

Hedeflere Ulaşılması Konusunda ERP Sistemi

Sunmuş olduğu önemli işlevler, ERP sistemlerine olan talebi artırmıştır. Ülkemizde ERP yazılımları hemen hemen tüm işletmelerde giderek yaygınlaşarak birçok alanda aranılan bir sistem halini almıştır. ERP, daha önce işletmede ayrı ayrı ele alınan birimleri ve süreçleri birbiri ile entegre ederek rekabet avantajı oluşmasını sağlar.

Bu amaç doğrultusunda en iyi iş uygulamalarını, yöntemlerini ve araçlarını belirleyerek ve uygulayarak çeşitli kaynakların verimliliğini en üst düzeye çıkarmayı amaçlar. İşletmelerde mal ve hizmet üretiminin sağlanması için gerek duyulan işgücü, makine, malzeme gibi kaynakların etkin bir durumda  kullanılmasını gerçekleştiren bütünleşik yönetim sistemleri olan ERP, önemli işlevlere sahiptir. İşletme fonksiyonlarının tamamı arasında geçiş yapabilen sistemlerdir.

ERP Sisteminin Tercih Edilme Nedenleri

Günümüzde önemli bir role sahip olan işletme kaynak planlaması güvenilir ve gelişmiş iş süreçlerine odaklanan şirketler için uçtan uca olacak şekilde bir çözüm sağlar. Ancak bu sistemlerin beklenen katma değerinin hızlı, doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi etkin proje yönetimi yöntemlerini gerektir. Sistemin uygulanması için süreci tamamlamak, doğru tedarikçiyi seçmek, proje kaynaklarını ve risklerini izlemek esastır.

ERP yatırımlarından beklenen faydaları elde edilmesini engelleyebilecek finansal, operasyonel, teknik ve uyumluluk risklerini ve zorlukları karşısında firmanın sunduğu hizmet kişiye özel çözümler geliştirmektir. Bu kapsamda uluslararası kabul görmüş proje yönetimi yöntemlerini ve en önemli sektör uygulamaları tercih edilir.

ERP Sistemi Avantajları

Farklı departmanlardan finansal bilgileri toplayabilen ve kullanabilen kapsamlı finansal bilgileri içeren bir sisteme sahiptir. Entegre müşteri sipariş bilgilendirme fonksiyonu sayesinde büyük miktarda bilgiyi tek bir sistemde toplayarak, şirketin farklı bölgelerdeki iş süreçlerini ve siparişlerini kolaylıkla takip etmesini, yükleme sürecini ve faturaları takip etmesini ve koordineli bir şekilde üretim yapmasını sağlar.

ERP sistemi, standardizasyon ve üretim süreçlerinin hızını artırır. ERP, envanter optimizasyon yetenekleri ile iş akışını düzenleyebilir ve siparişin aşaması hakkında bilgi verebilir. ERP sistemi, insan kaynakları sisteminin tek çatı altında merkezileştirilmediği çok departmanlı bir işletmede İK sistemini standartlaştırarak İK bilgilerini tek bir alanda sunar. ERP ile ilgili Uyumsoft adresinden gerekli desteği alabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ