19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Erken Yaşlanma Nedir?

Erken Yaşlanma Nedir?

Erken Yaşlanma Nedir? Erken yaşlanmanın nedenleri nelerdir? Yaşlanmayı geciktiren faktörler nelerdir? Erken yaşlanmaya sebep olan beslenme alışkanlıkları nelerdir?

Erken Yaşlanma Nedir? Yaşlanmak,herkesin korkulu kabuslarından biridir.Elimizde olmadan her geçen gün fiziğimizdeki yaşlanma belirteleri ortaya çıkarken bu durumdan kurtulmak yada maskelemek için bayanlar ve erkekler kozmetik bakım ürünlerinden yardım umarak türlü yollar deneriz.Peki yaşlanma yada hızlı yaşlanmanın nedenleri nelerdir? Kişilerin yaşam tarzları yaşlanmayı hızlandırıcı sebeplere neden olabilir mi? Başka faktörler nelerdir?

Fiziksel ve Biyolojik yaşlanmada,bir bütün olarak DNA’mız, metabolizmamız ve hormonlarımız yaşlılık belirtisi gösterirler.İnsanların yaşlanmasıyla birlikte bütün hormon değerleri aşağı doğru iniş grafiği çizerken 3 hormonu yukarı doğru çıkmaktadır. Bu hormonlar Estron hormonu,İnsülin hormonu ve Kortizol hormonudur.

Estron hormonu testleri Türkiye’de henüz yapılamamaktadır ve yurtdışında yaptırmak mümkündür. Estron hormonu oranları çok önemlidir ve prostat , meme kanseri gibi rahatsızlıkların kişilerdeki risk değerlerinin ne kadar arttığını belirler.

İnsülin hormonu değerleri yukarı doğru çıkmaya başlayınca, şeker metabolizmasının ve buna bağlı damarsal yapıların bozulmasına, damarsal yapılarla beraber böbrek, kalp, akciğer ve diğer organlarda fonksiyon bozuklukları baş gösterir.

Kortizol hormonunun yukarı doğru artışıyla beraber, dalgınlık ve unutkanlık gibi belirtiler ortaya çıkar.

Erken yaşlanmanın nedenleri nelerdir?

Erken Yaşlanma Nedir?

Hareketsiz ve sporsuz bir yaşam, düzensiz uyku ve uykusuzluk, aşırı alkol kullanımı, sigara, fazla güneş, stres, kötü beslenme gibi faktörlerin yanında yer çekimi ve kişilerin mimik ve yüz tikleride kısışma ve cilt yaşlılığına etki gösterir.
İnsanlar biyolojik yaşlanmaya müdahale edebilir ve biyolojik yaşlanmayı geciktirebilirier ancak, kronolojik yaşlanma açısından takvim yaşı vardır, bu takvim yaşını durdurmak mümkün değildir.

Yaşlanmayı geciktiren faktörler nelerdir?

Düzenli olarak egzersiz yapmak, kişiyi 8-11 yıl gençleştirebilir. Düzenli egzersiz yaparak ve kontrollü diyet yaparak, hormonal dengeyi yerine koymak mümkün olabilir. Biyolojik yaşlanma durdurulabilir hatta geriletilebilir.

Diyet, beslenme şekli, yemekleri pişirme şekli çok önemlidir. Hayat yemekle başlar. Kaliteli, az ve öz yemek, iyi çiğnemek, seçilen gıdanın cinsi dahi hayat kalitesini etkileyen faktörlerden bir tanesidir.Düzenli ve istikrarlı egzersizin yerini hiç bir ilaç tutamaz.Düzenli olarak, yorulmadan ve aşırıya kaçmadan yapılacak egzersizler her zaman faydalıdır.

Erken yaşlanmaya sebep olan beslenme alışkanlıkları nelerdir?

Erken Yaşlanma Nedir?

Anti-aging beslenme için genel tavsiye, bol meyve ve sebze tüketmek, şeker, alkol ya da hazır gıdalar gibi zararlı besinlerin az tüketilmesidir.

Karamelli gıdalardan uzak durmak, yaşlanmanın yavaşlatılmasında en önemli faktörlerden bir tanesidir. İnsanlar karamel veya buna benzer yanmamış şeker oranlarını çok yüksek oranda kullanmaktadır. Şekere göre daha lezzetli olan karamel, bir sürü gıda maddesinin içerisindedir. Dondurmaların ve pastaların içerisinde bulunmakta, insanlar buna çok rağbet etmektedir. Karamelli olan her şey insan vücudu için son derece zararlıdır. Çünkü insanın genetik yapısı bu karamelleşmiş yapıyı tanımamaktadır.

Diyet kolada bulunan karamel miktarı daha yüksek olmasına rağmen, normal kolada daha azdır. Bir sürü gazlı içecek içerisinde karamel oranı oldukça yüksektir. Pastada aynı şekilde yüksektir. En yüksek olduğu madde ise tavuk kanadıdır.

İnsanoğlu, 1800’lü yılların sonunda şeker pancarından şeker elde etmeye başlamıştır. Bu şekerin elde edilmesinden sonra, insan ömrü 6-9 yıl arasında kısalmıştır.

Kaynak: DR. Ali Fuat Aytekin.

Bir önceki yazımız olan Yumurta Kabuğunun Mucize Faydası başlıklı makalemizde sağlık, yaşam ve yaşam haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ