28.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Elmalılı Hamdi Yazır Kimdir?

Elmalılı Hamdi Yazır Kimdir?

Elmalılı Hamdi Yazır Kimdir? Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, 1878 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesinde doğdu. İlmi geleneklere sahip bir ailenin çocuğu olan Hamdi Yazır, ilköğrenimini Elmalı’da yaptıktan sonra, İstanbul Küçük Ayasofya Medresesine kaydoldu.

Kendisinden İcazet almış olduğu hocasının adının da Hamdi olması nedeniyle, Küçük Hamdi olarak tanındı. Öğrenimi sırasında hat dersleri aldı. Mekteb-i Nüvvab’ı birinci olarak bitirdi. Edebiyat, felsefe ve musiki ile uğraştı.

Meşrutiyet yönetimini savunan Hamdi Yazır, İttihad ve Terakki’ye üye oldu. II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesinde, fetva müsveddesini yazarak önemli bir rol oynadı.Daha sonra bundan büyük pişmanlık duymuştur.

Çeşitli okullarda, fıkıh, usul-i fıkıh, mantık ve vakıf hukuku dersleri verdi. Huzur derslerinde muhatab olarak bulundu. Ayan üyeliğine getirildi.

Cumhuriyet’in ilanından sonra açıkta kaldı. Milli mücadele esnasında, İstanbul hükümetinde görev yaptığından dolayı, İstiklal Mahkemesi, Elmalılı Hamdi’yi idama mahkum etti.

Kırk gün tutuklu kaldıktan sonra inzivaya çekildi. Bu dönemde yoksulluktan dolayı, Metalib ve Mezahip çeviri eserlerini yayınladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, TBMM’nin tefsir yazma kararını Yazır’a teklif etti.

On iki senelik bir çalışma ardından, tefsir tamamlanıp 1936 yılında, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bastırıldı. Yeni dönemde, din, devlet, toplum ilişkileri farklı bir boyut aldığından, Meclis kararıyla yazılan Hak Dini maalesef kendine okuyucu bulamamıştır.

Tefsir, 1960 yılında oğlu Muhtar Yazır tarafından yeniden basıldı. Elmalılı Hamdi Yazır, 27 Mayıs 1942 senesinde Erenköy’de vefat etti. Mezarı, Sahra-yı Cedid Kabristanındadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ