01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Edisonun Ampülü İcadı

Edisonun Ampülü İcadı

Edison Ampulü nasıl buldu, Edisonun Ampulü icadı

Edisonun Ampülü İcadı. Tarihteki en önemli icatlar sayılacak olsa hiç şüphesiz ki ampulün icadı en baş sıralara gelir. Ampulün icadı ile hayatımızda pek çok değişiklik yaşanmış birçok şey bizim için daha kolay hale gelir olmuştur. Hayatımızda bu kadar çok yer alan ve önemli olan ampulü kimin icat ettiğini bilmeyenimiz yoktur herhalde. Peki, ampul nasıl icat edilmiştir hiç merak ettiniz mi? Gelin birlikte bu sorunun cevabına bir göz atalım.

Edison ampulü 1879 yılında icat etmiştir. İlk önceleri kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deney yapan Edison sonraları karbonlaştırılmış kâğıt flaman kullanmaya karar vermiştir. Edison 1880 yılında evde rahatça kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2.5 dolara satmıştır.

Edisonun Ampülü İcadı

İngiliz bilim adamı Joseph Wilson Swan’da bir elektrikli ampul icat etmiş Edison’sa bu ampulleri görerek incelemeye başlamıştır. Edison incelemelerinde ampulün içindeki havanın boşaltıldığını ve havasız ortamda ampulün içinde bulunan flamanın yanıp tükenmediğini görmüştür. Bunun üzerine Swan ile anlaşan Edison tüm bilgilerini birleştirip ilk Elektrikli Aydınlanma Şirketi’ni kurmuşlardır.

Tüm bunların ardından 1883 yılındaki bir deneyinde Edison ısıtılmış flamanın moleküler boşlukta yayılma olayını bulmuş ve bu olay sıcak olan katotlu tüplerin temelini oluşturmuştur. Bunların ardından Edison akkor lambanın üretimini geliştirmesinin ardından ampulü icat etmiş bu da ampulün halk arasında kullanılmaya başlanmasını sağlamıştır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ