24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Diş İmplantı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Diş implantın başarılı olabilmesinde hastanın rolü son derece önemlidir.

Diş İmplantı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Diş implantın başarılı olabilmesinde hastanın rolü son derece önemlidir. Ağız bakımını iyi yapmayan bir hastada doğal dişlerinin ve dişetlerinin sağlığı nasıl tehlikeye düşecekse aynı şeyler diş implantları içinde söz konusu olacaktır. Bu nedenle, şu anda dünya diş hekimliğinin en modern uygulaması olan implant diş tedavisini yaptıran hasta, kendi sağlığı ve başarının daha uzun süreli olması için, ağız bakımına da özen göstermelidir.

diş implantı

İmplant ile eksik dişler tamamlanacağı zaman üstüne yapılacak protezler önceden planlanır. İmplant üstü protez planlaması için özel geliştirilmiş bilgisayar programları ve bilgisayar destekli cihazlar vardır. Günümüzde implant planlaması, bu programlar yardımıyla daha net ve kesin sonuçlar vermektedir. Cerrahi kılavuzlarla desteklenmiş implant planlamasında en önemli amaçlardan biri de ideal estetik için dişlerin nereye yerleştirilmesi gerekliliğidir. Bazı durumlarda impant yerleştirilmek istenen bölgede kemik yapısı uygun olmayabilir. Eğer ideal bir estetik isteniyorsa (burada dişlerin simetrik olabilmesi için bu çok önemlidir) kemikte ve dişetinde bazı operasyonların

Bilgisayarlı tomografi teknikleri ile hastanın 3 boyutlu çene görüntüsü çıkartılır. İmplantların gelmesi gereken yerler bilgisayar programında işaretlenir. Kişinin yüzüyle uyumlu estetik dişlerin yapılması implant cerrahisine başlanmadan önce belirlenmiş olur.yapılması şarttır.

Uygulanan implantın başarılı olduğundan söz edilebilmesi için, üzerine yük geldiği zaman vereceği cevap önemlidir. Yani bir implantın başarısı, üzerine protez yapıldıktan sonra takip edilmeye başlanmalıdır. Genelde implantın başarılı sayılması için beklenmesi gereken süre protez yapıldıktan sonraki ilk bir yıldır. Bu da, implant üzeri protez yapımının önemini ortaya koymaktadır. Protez titizlikle planlanmalı ve yapılmalı, kemik içerisindeki implantın üzerine aşırı yük getirecek planlamalardan kaçınılmalı ve protezin yüksekliği dikkatle gözden geçirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Astigmat Hastalığı ve Tedavisi başlıklı makalemizde hastalık çeşitleri, sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ