21.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Çocuklara Gazlı İçecekler Vermeyin Çünkü!

Çocuklara Gazlı İçecekler Vermeyin Çünkü!

Sağlık Bakanlığı Uyarıyor

Ülkemizde satılan gazlı içeceklerde, light olanlarında da sodyum benzoat kullanıldığını açıklayan Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, “ Bu içeceklere aynı zamanda C vitamini de konuluyor. Sodyum Benzoat ve C vitamini Benzen denilen son derece ciddi bir kanserojeni ortaya çıkarıyor. Bu içeceklerden çocuklar uzak tutulmalıdır” dedi.

Tuncer, özetle şöyle de devam etti:

“Yapılan çalışmalara göre okul kantinlerinin yüzde 3-4′ ünde süt ve süt ürünü satlırken yüzde 90’ında bu içecekler satılıyor. Bu nedenle çocuklarımıza hazır içeceklerin düzenli içilmesi yerine bunların yerine süt içmeyi ve sütlü ürünler yemeyi özendirmeliyiz .

Çevresel kanserojenler açısından ülkemiz için çok ciddi bir tehlike yok ama ülkemize bekleyen en önemli tehlikelerden biri obezitedir.
Avrupanın en şişman ülkesiyiz. Çocuk yaşta obez sayısı hızla artıyor. Çocuklarımızı fast fod gıdalardan ve gazlı içeceklerden uzak tutmalıyız.”

Bir önceki yazımız olan Yaramaz mı Hiperaktif mi? başlıklı makalemizde çocuk ve çocuk haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ