20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Ceviz Kabuğu Ne İşe Yarar, Faydaları Neler

Ceviz Kabuğu Ne İşe Yarar, Faydaları Neler

Ceviz Kabuğu Ne İşe Yarar, Faydaları Neler? Ceviz yetiştiriciliği ülkemizde fazla miktarda yapılmaktadır. İnsanların gün içerisinde bilerek ya da bilmeden tükettikleri ceviz oldukça faydalı olmaktadır. Özellikle cevizin iç bölgesinde bulunan minerallere beynin ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir. Bu yüzden beyin sağlığı başta olmak üzere cevizin mümkün olduğunca tüketilmesi tavsiye eilmektedir. Cevizin kendisinin yanı sıra ceviz kabuğu da insanlar tarafından çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Çünkü ceviz kabuğunun insanlar için sağladığı birçok fayda bulunmaktadır.

Ceviz kabuğunun insanlar için sağladığı faydalar nelerdir?

Yapılan araştırmalar ile ceviz kabuğunun kolestorol seviyesini düşürmede ve normal düzeylerde tutmasına yardımcı olduğu saptanmıştır.
Bunun yanı sıra ceviz kabuğunun insanlara sağladığı faydalardan bir tanesi de böbrek, mide ve bağırsak problemlerine karşı iyi gelmesidir. Aşırı şiddetli olmayan bu çeşit ağrılarda ceviz kabuğunun tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Ceviz kabuğunun insanlara sağladığı diğer faydalarından bir tanesi saçlar üzerindedir. Ceviz kabuğu kullanılarak saç sağlığı için doğal yollardan saç boyası yapmak mümkündür.

Ceviz Kabuğu Ne İşe Yarar, Faydaları Neler

Ceviz kabuğu ile saç boyası nasıl yapılır?

Bunun için gerekli olan malzemeler;

1 avuç kadar kırılmış ceviz kabuğu,
6-7 tane ceviz yaprağı,
2 bardak sudur.

Hazırlanışı ve Kullanılışı

Öncelikli olarak temin edilen su tencere içine dökülür ve ceviz yaprakları eklenir. Bununla birlikte hazırlanan ceviz kabukları da dövülerek toz haline getirilmelidir. İlk önce ceviz yaprakları ve su 2-3 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra toz haline getirilmiş ceviz kabukları eklenir ve 5 dakika kadar daha kaynatma işlemine devam edilir. Daha sonra karışım ocaktan alınır ve soğuması için beklenir. Soğuduktan sonra süzme işlemi yapılıp cam şişe içierisinde hazır halde bekletilmeye başlanır. Hazırlana ceviz kabuğu boyasının her gün yarım su bardağı kadar kullanılması gerekmektedir. Belli bir süre kullanıldıktan sonra yavaş yavaş saçların daha parlak ve canlı olacağı farkedilecektir. Hem böylelikle saçlara kimyasal ürünlerin yerine doğal yollardan fayda sağlanmış olunur.

Bir önceki yazımız olan Saten Kumaşlar Nasıl Yıkanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ