24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Böbrek taşı, idrarın idrar yollarına inmeden önce bulunduğu orta kısımda idrarda bulunan kalsiyum ve ürik asit gibi elementlerin kristalleşmesi ve aynı zaman da bu kristallerin zamanla kümeleşmesi sonucu oluşmaktadır. Küçük taşlar vücutta herhangi bir soruna sebep olmadan vücudu kendiliğinden terk edebilmekte ancak büyük taşlar,  mesaneye ilerlerken idrar yollarında hasar oluşturabilmektedirler. Bu gibi durumlarda ise, çekilen ağrı oldukça şiddetli olabilmekte ve idrar akımı tıkanıklığa uğramaktadır.

Genellikle orta yaşlı ve genç kişilerde görülmekte olan böbrek taşı sıcak bölgelerde yaşayan kişilerde oldukça sık rastlanılan bir durumdur.  Böbrek taşı düşürürken sırt ve bel bölgesinden başlayarak kasığa doğru yayılan şiddetli bir ağrı başlar. Aynı zamanda bulantı ve kusma ile birlikte aşırı bir terleme durumu olur. Böbrek taşından korunmanın en ideal yolu günde en az üç litre su tüketimi yapılmalı hatta yaz aylarında üç litreden daha fazla su tüketilmelidir. Özellikle süt ve süt ürünleri, çay, kakao gibi içecek türlerini kısıtlamanız en aza indirmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş İmplantı Nedir? Nasıl Uygulanır? başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ