14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor?

Bir arabada ortalama olarak 20 adet arıza lambası bulunuyor. Yapılan bir araştırmaya göre sürücülerin yüzde 98’i araba göstergeleri nin ne anlama geldiğini bilmiyor.

Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor?

İçindekiler

Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bir arabada ortalama olarak 20 adet arıza lambası bulunuyor. Yapılan bir araştırmaya göre sürücülerin yüzde 98’i araba göstergeleri nin ne anlama geldiğini bilmiyor.

En sık yanan ve arabanız için hayati öneme sahip 15 arıza lambasının ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Yada bu araç göstergeleri yanınca ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Cevabınız hayır ise bu içeriğimiz tam size göre! Okumaya devam ederek araba göstergeleri anlamları resimli anlatımına göz atabilirsiniz.

Bu arıza işaretleri ve anlamları Volkswagen, Tofaş, Opel, Renault gibi tüm araç markalarında genelde aynıdır.

hararet gostergesi 3 - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

1. Hararet göstergesi arıza lambası

Bu uyarı göstergesinin yanması aracın motorunun fazla ısındığı anlamına geliyor. Motor soğutma suyu fazla ısınmış olabilir. Hararet göstergesi uyarı ışığı yandığında hemen aracı durdurmanız ve motorun soğumasını beklemeniz gerekiyor. Motor soğuduktan sonrada en yakın servise başvurmalısınız. Hararet göstergesi ciddiye alınması gereken göstergelerin başında gelir.


Lastik basinc uyarisi ikaz lambasi - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

2. Lastik basınç uyarısı ikaz lambası

Lastik basınç uyarı arıza işareti, lastik basıncı düştüğünde ve zincir takmanız gerektiğinde yanar. Acilen lastiklerinizin basıncını kontrol etmenizde fayda vardır.


Motor yagi basinci uyari ikaz lambasi - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

3. Motor yağı basıncı uyarı ikaz lambası

Gösterge panelinizde bu motor arıza lambası araç gösterge panelinde yanıyorsa motor yağ basıncının düştüğünü haber verir. Bu ikaz lambası yandığında aracın acilen durdurulup, yetkili servise haber verilmesi gereklidir. Motor yağı değişimi hizmet teklifi alarak bölgenizdeki en iyi fiyatları karşılaştırabilir ve size en uygun hizmeti online olarak kolayca satın alabilirsiniz.


ESP ASR sistemleri araba gostergesi - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

4. ESP/ASR sistemleri araba göstergesi

Normalde bu araç göstergesi pasiftir. ESP/ASR sistemleri devreye girdiğinde bu ışık yanıp söner. Eğer bu arıza lambası sürekli yanıyorsa ESP/ASR sistemleri iptal edilmiş veya devre dışı kalmış demektir. Bilinçli olarak sistemleri kapatmadıysanız servise gitmenizde fayda var.


Egzoz sistemi kontrol lambasi arac gostergesi - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

5. Egzoz sistemi kontrol lambası araç göstergesi

Bu uyarı göstergesi araç ilk çalıştığında yanar ve söner. Eğer aracınız hareket halindeyken bu ikaz ışığı yanmaya başladıysa veya araç çalıştıktan sonra sönmüyor ise aracınızın acilen servise götürülmesi gerekiyor demektir. Eğer yanıp sönüyorsa aracınızın servise ihtiyacı var anlamına gelir.

Egzoz sistemi uyarı lambası yandığında aracı kullanılmaya devam ederseniz, aracınızın emisyon kontrol sistemi zarar görür.


ABS fren sistemi uyari lambasi - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

6. ABS fren sistemi uyarı lambası

ABS ışığının sürekli yanması ABS fren sisteminin devre dışı kaldığını gösterir. Fren sistemi ABS’siz olarak çalışmaya devam eder ama ABS sisteminin yeniden çalışır duruma gelebilmesi için yetkili servise başvurmanız gerekir.


otomobil

7. Adaptif hız sabitleme araç ikaz ışığı

Bu uyarı lambası otomatik vitesli araçlar için geçerlidir. Otomatik vites kolunun hareket etmesi için fren pedalına basmanız gerektiğini gösterir.


Sarj sistemi ikaz lambasi - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

8. Şarj sistemi ikaz lambası

Bu ikaz lambası akünün boşaldığını gösterir. Aracınız çalışırken yanmaya başlarsa, araçtaki gereksiz elektrik aksamı (koltuk ısıtma sistemi, direksiyon ısıtma, rezistans) devre dışı bırakmanız ve acilen servise gitmeniz gerekmektedir.


otomobil

9. Yakıt miktarı uyarı lambası

Bu ikaz araçta 7 litre yakıt kaldığını gösterir. Aracınıza yakıt alındığınız halde bu arıza lambası yanıyorsa servise başvurmanız gereklidir.


Hava yastigi ve emniyet kemeri sistemi uyari lambasi - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

10. Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi uyarı lambası

Eğer bu ışık sürüş esnasında yanıp sönüyor veya sürekli yanıyorsa hava yastığı sisteminizde arıza olduğunu belli eder ve hava yastığını kapatır. Kaza durumunda ise hava yastığı çalışmaz. En kısa sürede servise başvurmanız yararınıza olacaktır.


otomobil

11. Cam yıkama suyu araba göstergeleri

Bu ikaz ışığının sürekli yanması cam suyunun bittiği anlamına gelir. Cam suyunu servise girmeden kendinizde doldurabilirsiniz.


Fren balatasi asinma uyari ikaz lambasi - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

12. Fren balatası aşınma uyarı ikaz lambası

Bu ikaz ışığının yanması fren balatalarının aşındığı ve değişmesi gerektiği anlamına gelir. Acilen fren disklerinin değişimi için servise gitmenizde fayda var.


Dizel partikul filtresi 1 - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

13. Dizel partikül filtresi

Eğer aracınız dizel ise bu ikaz ışığı sizin araçta da var demektir. Bu araba göstergesinin yanması dizel partikül filtresinin fazla kurumla dolduğu anlamına gelir. Aracınızı 4. veya 5. viteste 2000 devir/dakikanın üzerinde 15-20 dakika boyunca kullanırsanız dizel partikül filtresi temizlenecektir. Hala sönmezse servise başvurmanızda fayda vardır. Bu değerler araçtan araca değişiklik gösterebilir. Daha ayrıntılı bilgi için aracınızın kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.


Dizel motor uyari ikaz gostergesi - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

14. Dizel motor uyarı ikaz göstergesi

Dizel araçlarda bulunan bir arıza lambasıdır. Araçta kontak açıldığında yanar. Söndükten sonra marşa basılır. Eğer sürüş sırasında bu uyarı ışığı yanarsa aracı acilen servise götürmeniz gerekmektedir.


Diferansiyel kilit ariza lambasi - Arabalarda En Sık Yanan Arıza Lambaları Ne Anlama Geliyor? Bilgi ve Haber

15. Diferansiyel kilit arıza lambası

Hızınızın aşırı hızlı olması bu ikaz ışığının yanmasının birinci sebebidir. Bir diğer anlamı ise arka aks diferansiyel kilidinde mekanik blokaj var demektir. Araba göstergeleri arasında en az rastlanan göstergedir.


Araba arıza işaretleri yandığı zaman aracın bakım zamanın geldiğini anlayabilirsiniz. Aracınızı bir oto servise götürerek yanan araba uyarı lambaları probleminizi çözecektir. Eğer aracınızda bu göstergelerden en az biri yanıyorsa en kısa sürece oto servise gitmenizi tavsiye ederiz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ